В Найроби започват поредните преговори за сключване на глобален договор за борба със замърсяването с пластмаси, като се очаква напрежение, тъй като държавите спорят за това какво трябва да бъде включено в пакта.
Миналата година около 175 държави се споразумяха до 2024 г. да сключат договор на ООН за борба с пластмасата, която замърсява океаните, носи се в атмосферата и прониква в телата на животните и хората.
Макар да има широк консенсус, че е необходим договор, има много различни мнения за това какво трябва да се съдържа в него.
Преговарящите вече се срещнаха два пъти, но разговорите на 13-19 ноември са първите, на които ще се разглеждат публикуваният през септември проект за текст на договора и съдържащите се в него варианти на политики.
Около 60 така наречени държави с "високи амбиции" призоваха за задължителни правила за намаляване на използването и производството на пластмаса, която се произвежда от изкопаеми горива - мярка, подкрепяна от много екологични групи.
Това не е позиция, споделяна от много икономики, произвеждащи пластмаса, включително Съединените щати, които отдавна предпочитат да се съсредоточат върху рециклирането, иновациите и по-доброто управление на отпадъците.
Проектът, в който се представят различните начини за действие, ще послужи за основа на обсъжданията с висок интерес в централата на Програмата на ООН за околната среда (ЮНЕП) в Найроби.
С повече от 2000 регистрирани делегати и застъпници от екологични групи в залата, преговорите се очаква да станат горещи, докато се изработват подробностите.
В събота стотици активисти за климата, размахващи плакати с надпис "Криза с пластмасата = криза с климата", излязоха на шествие в Найроби, призовавайки преговорите да се съсредоточат върху намаляването на количеството произвеждана пластмаса.
Срещата, на която ще се обсъжда бъдещето на пластмасата, се провежда непосредствено преди решаващите преговори за климата в богатите на петрол Обединени арабски емирства по-късно този месец, където дискусиите за изкопаемите горива и техните емисии, които нагряват планетата, ще доминират в дневния ред.
Както и в преговорите на ООН за климата и биоразнообразието, финансирането е ключов момент в преговорите за пластмасата.
Богатите икономики в миналото са замърсявали повече - и от години изнасят боклук за рециклиране в по-бедните страни, където той често попада в околната среда.
Някои развиващи се страни се опасяват от правила, които биха могли да наложат твърде голяма тежест върху техните икономики.
Групите за защита на околната среда твърдят, че силата на договора зависи от това дали правителствата ще се ангажират да ограничат и постепенно да намалят производството на пластмаса.
Производството на пластмаса се е удвоило за 20 години и през 2019 г. са произведени общо 460 млн. тона от нея, според ОИСР.
Въпреки нарастващата осведоменост за проблема, свързан с пластмасата, при сегашните тенденции производството може да се утрои отново до 2060 г., ако не се предприемат действия.
Около две трети от пластмасовите отпадъци се изхвърлят, след като са използвани само веднъж или няколко пъти, а по-малко от 10 % се рециклират, като милиони тонове се изхвърлят в околната среда или се изгарят неправилно.
Срещата в Найроби е третата от петте сесии в рамките на ускорен процес, целящ приключване на преговорите през следващата година, за да може договорът да бъде приет до средата на 2025 г./БГНЕС