Глифозатът - токсичният хербицид е един от най-често използваните препарати за растителна защита. Растенията се пръскат напролет, есента се пръскат стърнища с цъфтяща растителност, а чрез прашеца и некара гликозатът попада в пчелното семейство. Това заяви доц. Юлиян Станчев, пчелар, председател на УС на Областен пчеларски съюз - Плевен, член на УС на сдружение "Обединен български пчеларски съюз", предаде репортер на БГНЕС.
При 80% от произведения български пчелен мед е установен гликозат, той причинява хронична токсичност на пчелите. Те не умират веднага, а постепенно. От водата също попада гликозат при пчелите, стопаните пръскат слънчогледа например с подобно нещо. След дъжд пият вода с гликозат, който попада в подпочвените води. 181 000 души са заболели от рак на кръвта заради гликозат в световен мащаб, съобщиха от сдружението. В България годишно заболяват до 1000-1400 души от рак на кръвта, което се дължи на гликозат. У нас има големи търговски вериги също, в които се продават например млечни продукти, които съдържат гликозат, добави Станчев.
Вароатозата е друга паразитна болест по пчелните семейства, причиняваща големи стопански загуби на пчеларството в целия свят.
На трето място хранителната диета за пчелите също е смъртоносна. В някои села не се отглежда слънчоглед дори и там няма вече пчелни семейства, подчерта Станчев. | БГНЕС
Глифозат – бич за пчелите и хората

При 80% от произведения български пчелен мед е установен гликозат, той причинява хронична токсичност на пчелите.
