Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев, след като в АЕЦ „Козлодуй“ бяха заредени първите 43 касети с алтернативен тип гориво, произведено от американската „Уестингхаус“. От своя страна изпълнителният директор на компанията Валентин Николов обяви, че АЕЦ "Козлодуй" ще прекрати договора с Русия за доставката на ядрено гориво. Наличното руско гориво ще се използва за резерв.
Енергийна сигурност, надеждни доставки и безопасна експлоатация са преимуществата, които страната ни получава, след като в пети блок на АЕЦ „Козлодуй“ вече е заредено нов тип ядрено гориво,.
Главчев отбеляза, че приключва етап от един продължителен процес, като още през 2009 г. и 2010 г. са стартирали първите разговори с „Уестингхаус“. Министър-председателят определи днешния ден като много важен момент от развитието на българската ядрена енергетика, тъй като се постига реална диверсификация и откъсване от почти пълната зависимост от Русия.
„Винаги е добре човек да има избор. Диверсификацията ни осигурява точно това – избор, който дава по-добри възможности при стопроцентова безопасност и сигурност“, отбеляза още Главчев. По думите му реализацията на този проект е още една стъпка в утвърждаването на страната ни като предвидим партньор със значима роля за енергийната сигурност в региона на Югоизточна Европа.
„За първи път в своята петдесетгодишна история АЕЦ „Козлодуй“ ще работи с алтернативно гориво в изпълнение на цялостната програма на правителството и стратегията на България за диверсификация и сигурност в ядрената енергетика“, подчерта министърът на енергетиката Владимир Малинов. Той увери присъстващите, че с изграждането на 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй“ държавата ще продължи целенасочено да следва своите цели, свързани с развитието на ядрената енергетика, чието производство е беземисионно, вписващо се изцяло в критериите на ЕС за Зелената сделка и достъпно за потребителите.
Малинов припомни още, че през март месец на настоящата година АЕЦ „Козлодуй“ сключи договор с френската компания „Фраматом“ за осигуряване на алтернативни доставки на свежо ядрено гориво и за 6 блок на атомната електроцентрала.
В Козлодуй присъства и посланикът на САЩ в България Кенет Мертен.
"Диверсификацията на ядреното гориво в България е първа крачка за диверсификация. Стъпката беше предприета от няколко правителства. Поздравявам ви за вашата визия. Вярвам, че България ще стане енергиен хъб, след като диверсифицира източниците си на гориво", заяви дипломатът. /БГНЕС