"Обсъждаме всякакви варианти за евакуация. Не е изключен и втори полет", заяви служебният премиер Димитър Главчев. "Най-важното е да бъде извършен по най-сигурния и безопасен начин. По-скъпо от човешкия живот няма".
"Сравнително бързо се придвижиха нещата. 89 души пътуваха на сегашния полет, утре се очаква да се съберат още. Всички са усмихнати и са живи и здрави, исках лично да се убедя, че всички са добре. Ще евакуираме българите от Ливан по най-безопасния начин, независимо от цената", заяви премиерът.
Благодарение на бързата реакция на МВнР, българското посолство в Ливан и дипломатическите мисии на България в региона на Близкия изток, под личното ръководство на министър-председателя на Република България Димитър Главчев и със съдействието на всички компетентни български институции, днес в страната ни се завърнаха общо 89 души – български граждани и членове на техните семейства. Организацията по реализирането на евакуационния полет на държавния авиационен оператор, с който бяха изведени сънародниците ни от Ливан, стана възможна за по-малко от 36 часа след разрешение от министър-председателя и благодарение на отличното взаимодействие на МВнР с Министерството на транспорта и на съдействието на всички компетентни служби.
Министерството на външните работи продължава да работи активно и в тясна координация с всички компетентни институции и с партньорски страни за успешното провеждане на цялостната евакуация на българските граждани и членовете на техните семейства, изразили желание да бъдат изведени от Ливан.
Във връзка със създалата се ситуация в Ливан, МВнР отново призовава българските граждани да следят с повишено внимание съобщенията, публикувани от Ситуационния център на официалната страница на МВнР.
Заместник-външният министър Елена Шекерлетова заяви, че има заявка за евакуация от около 160 български граждани в Ливан, като се очаква тази бройка да нарасне.
"В работната група, която беше създадена по разпореждане на министър-председателя, работата продължава и има заявка от около 160 български граждани и членовете на техните семейства. Малко повече от половината пристигнаха с днешния полет, обработват се и останалите заявки, разбира се може да постъпят и допълнителни и нови. Така че работата продължава и в първия момент, в който от гледна точка на безопасността и на маршрута, и на хората, и на екип или екипажа, който ще ги превози, когато това е гарантирано, разбира се, ще се насрочи тази втора част от акцията и разбира се нашето посолство в Бейрут с всеки един от тези граждани ще установи контакт и ще го информира за подробностите около това второ прибиране на останалите български граждани, които, пак казвам, са заявили готовност да бъдат евакуирани, защото нашите граждани са повече, но към този момент не всички са пожелали да се приберат", каза Шекерлетова.
Относно възможността за ескалация на конфликта между Израел и Ливан, премиерът Главчев коментира, че ситуацията е динамична и не може да бъде предвиден по-нататъшния развой на събитията.
На въпрос на БГНЕС дали има разработен план как да се процедира, с евакуацията на българите, при евентуална сухопътна операция на Израел, Главчев отговори следното:
"Стремим се да извършим всичко преди сухопътна операция. Не знаем дали ще има сухопътна операция".
Теодора беше една от 89-те пристигнали български граждани. Тя е била на почивка в Ливан, където живее нейното семейство, когато са започнали интензивните израелски бомбардировки.
"Много добре се чувствам. Изключително съм благодарна на премиера, на всички министерства, на абсолютно всички, които участваха в тази евакуация", коментира Теодора пред БГНЕС. „Вчера свикаха срещата и решиха, че ще пращат самолети, ето че днес първият самолет е факт“.
Тя заяви, че е мястото, в което е била отседнала се намира на около час от Бейрут, но не е станала свидетел на някоя от бомбардировките. Семейството на Теодора все още е в Ливан и според думите ѝ всички са добре.
"Ситуацията е много зле и не мога да си представя да стане по-лошо. Не пожелавам на никого да преживява това", каза Сара – друга от евакуираните. Тя заяви, че живее със семейството си в Южен Ливан, но когато ситуацията е ескалирала е потърсила безопасност в Бейрут.
Сара е лекар и заяви, че като такава постоянно се среща с бойци на Хизбула.
"Работя в болница, аз съм доктор, ранените войници идват в болницата и ние им оказваме помощ. Те са много дружелюбни и внимателни към чужденците, не мога да кажа нищо лошо за тях", каза тя и добави, че не би се изненадала, ако Израел започне сухопътна операция в Ливан. | БГНЕС