Това заяви зам.-председателят на ЦИК Цветозар Томов във връзка с подготовката и произвеждането на изборите за народни представители, предаде репортер на БГНЕС.
Томов съобщи, че заради влошената обстановка в Израел и Ливан по предложение на Министерството на външните работи (МВнР), са отпаднали секциите в Тел Авив и в Бейрут.
„Към момента нямаме проблеми с изпълнението на сроковете, заложени в хронограмата за организацията на изборите. Подготовката протича в рамките на тези срокове“, каза заместник-председателят на ЦИК и посочи, че от 1 до 8 октомври комисията е приела 39 решения, които имат отношение към организацията на изборния процес.
Днес изтича срокът за образуване на избирателните секции със заповеди от ръководителите на дипломатическите и консулските представителства по света.
„На 1 октомври завърши срокът за подаване на заявления от българските граждани за гласуване извън страната. Бяха подадени общо 30 689 заявления“, заяви Томов и отбеляза, че това число е по-малко, отколкото подадените заявления в предишни избори.
По думите му основните причини за това са намаляващата избирателна активност както в страната, така и извън нея.
„Втората причина е свързана с това, че при толкова проведени парламентарни избори в последно време много секции се разкриват на базата на чл. 14, т. 3 от Изборния кодекс, т.е. там, където са гласували 100 и повече избиратели на предишни избори в последните 5 години и това оказва влияние на мотивацията на хората да подават заявления“, каза той и посочи, че като знаят, че ще бъде разкрита секция, хората не са толкова склонни да подават заявления.
Томов призова хората, които искат да гласуват извън страната при следващи избори, да подават заявления, защото това улеснява подготовката на работата на самите СИК. „Хората, подали заявление, се вписват предварително в избирателните списъци, а ако не са подали, трябва да бъдат дописвани в изборния ден, което създава предпоставки за по-бавно протичане на изборния ден“, поясни той.
Заместник-председателят на ЦИК напомни, че всички български граждани, които са изпуснали срока за подаване на заявление за гласуване извън страната, имат възможност да гласуват в избрана от тях избирателна секция в чужбина, независимо че не са подали такова заявление, като трябва да подадат декларация, че не са гласували и няма да гласуват на друго място.
Консултациите за определяне на съставите на СИК се провеждат в момента, два дни преди крайния срок, който е 10 ноември. „На тези консултации участват всички парламентарно представени политически партии, освен това представители на МВнР. Няма участници от други политически партии“, каза още Томов.
След приключване на консултации предстои да бъде взето решение относно съставите на СИК, като партиите и коалициите могат да правят предложения за промени, спрямо първоначалните предложения, които са направили, до 19 октомври най-късно.
Заявления за гласуване по настоящ адрес могат да се подават електронно или чрез общинските администрации до 12 октомври.
На 12 октомври изтича и срокът за подаване на заявления за гласуване с подвижни СИК.
„Днес ЦИК прие решение за определяне условията и реда за образуване на избирателни секции в лечебни заведения, в домове за стари хора и в други специализирани институции за предоставяне на социални услуги, както и в местата за лишаване на свобода и за задържане“, съобщи още Томов.
Заместник-председателят на ЦИК коментира, че на консултациите винаги има спорове, но и винаги досега се е стигало до споразумение. „Ситуацията с вътрешните конфликти в ДПС е добре известна. Рано е да кажа как ще се развият нещата на днешните консултации, защото те започнаха в 10.30 ч., а обичайното време за протичането им досега не е било по-малко от 12 часа“, обясни той и допълни, че няма достатъчно информация дали има разбирателство, или не на този етап.
Томов се надява, че представителите от двете фракции на Движението за права и свободи ще решават конфликтните ситуации със споразумение помежду си. „ЦИК не може да вземе решение вместо тях, при положение, че имат легитимни права да участват в консултациите и едната, и другата страна“, допълни той.
Предстои да бъде обсъдено и прието да има оторизиран представител на ЦИК, който да отговаря за изборите в Турция.
Предстои и т.нар. доверено изграждане на изходния код за машините за гласуване. | БГНЕС