Германия, Франция и Великобритания призоваха Израел да спре да блокира хуманитарната помощ за Газа, като предупредиха за „остър риск от глад, епидемични заболявания и смърт“.
„Това трябва да се прекрати“, заявиха техните външни министри, цитирани от АФП.
„Призоваваме Израел незабавно да възобнови бързия и безпрепятствен приток на хуманитарна помощ към Газа, за да се посрещнат нуждите на всички цивилни“, добавиха те.
След 18 месеца опустошителна война и израелска блокада на помощите от 2 март насам ООН предупреди за тежко хуманитарно положение за 2,4 милиона жители на палестинската територия.
Израел обвинява палестинската войнствена групировка Хамас в отклоняване на помощи, което тя отрича.
Ръководителите на 12 големи хуманитарни организации предупредиха миналия, че „гладът е не просто риск, а вероятно бързо развиващ се в почти всички части“ на крайбрежната територия.
„Решението на Израел да блокира влизането на помощи в Газа е недопустимо“, заявиха тримата министри.
Те също така разкритикуваха министъра на отбраната Израел Кац за „неотдавнашните коментари, политизиращи хуманитарната помощ“, и определиха израелските планове да останат в Газа след войната като „неприемливи“.
„Хуманитарната помощ никога не трябва да се използва като политически инструмент и палестинската територия не трябва да се намалява, нито да се подлага на каквито и да било демографски промени“, посочиха министрите.
Миналата седмица Кац каза, че Израел ще продължи да възпрепятства влизането на помощи в Газа, наричайки блокадата „един от основните уреди за натиск, който пречи на Хамас да използва (помощите) като инструмент с населението“.
Външните министри изразиха и „възмущение от неотдавнашните удари на израелските сили по хуманитарен персонал, инфраструктура, помещения и здравни заведения“ в Газа.
„Израел трябва да направи много повече, за да защити цивилното население, инфраструктурата и хуманитарните работници“, заключиха те. | БГНЕС