Дръжте будни сърцето и разума си, защото ще ни трябват в битката за човешкото, заяви писателят Георги Господинов пред пълната със студенти Аула на Софийския университет, предаде репортер на БГНЕС.
Носителят на престижния „Букър“ получи ново значимо признание днес – голямата награда за литература на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Пред студентите Господинов произнесе слово, в което преплете истории за неговото следване, събитията през ноември 1989 година и протестите от 2013 година в София и очерта надежда за едно предстоящо бъдеще, в което ще се разказват истории за книжните щитове в ръцете на тогавашните студенти, а ироници и наивници, полицаи и студенти ще си говорят най-сетне.
Много ми се иска, че ще се преборим за такова време, в което няма да ни насъскват така лесно едни срещу други, няма да влизаме за пореден път в реката на едно и също минало, няма да се връщаме към пропаданията на 20 век, няма да горим книги и да забраняваме спектакли. И счупеният разговор ще тръгне отново, заяви Господинов.
Литературата е естественият антидот срещу отровата на пропагандата, подчерта писателят, след като получи наградата на Алма Матер, наричайки го не просто университета, който е в центъра на града, а самият той е центърът на града.
След като получи значимата награда на Софийския университет от ректора д-р Георги Вълчев, Господинов разписа книги на дошлите да чуят словото му в Аулата.
„Тази награда е много лична награда, защото това е моят университет, това е нашият университет и тук ми се случиха най-важните неща“, заяви авторът на „Времеубежище“, който става възпитаник на най-старото висше учебно заведение у нас през 1988 година, специалност Българска филология.
Запитан какво предстои да напише с оглед на това, че получава престижното отличие в разцвета на своята кариера, писателят подчерта, че не планира книгите си. „Надявам се да напиша още няколко книги поне“, добави той и доразви казаното минути по-рано в словото си:
„Надявам се студентите да са ме чули, защото университетът ни учи и на знание, и на съпротива, и че самото знание е съпротива в свят като днешния. Много се надявам те да имат сърце и разум за битката, която ни чака, а тя е битка за човешкото. И също така много се надявам, че един ден счупеният разговор в обществото ще се залепи отново и няма да ни разделят толкова лесно, колкото успяват“.
В заключение Георги Господинов отново насочи вниманието към студентите: „Ние не трябва да водим младите хора, ние трябва да вървим след тях“. | БГНЕС