Планът на новото лявоцентристко правителство да премахне преференциалния данъчен режим, който традиционно се предоставя на богатите чужденци, може да предизвика масово напускане на свръхбогатите, предупреждават консултанти и изследователски организации. Данъчният режим „нон-дом“ - правило, действащо от 200 години - позволява на чуждестранни граждани, които са преместили данъчното си местожителство в Обединеното кралство, да не плащат данък върху доходите и печалбите, получени в чужбина, за период до 15 години.
След победата на лейбъристите през юли инвестиционните посредници, мениджърите на богатства и частните банкери, които предоставят финансови услуги на хиляди физически лица, базирани в Обединеното кралство, са в състояние на повишена готовност поради опасенията от преразглеждане на данъчното законодателство, като Гърция, Швейцария, Малта, Дубай и Карибите се очертават като основни потенциални дестинации за преместване. Смята се, че през 2024 г. Великобритания ще изгуби 9500 милионери, което е повече от два пъти повече от миналогодишните 4200.
Година след година броят на богатите хора, които се преместват в Гърция с цел данъчни облекчения се увеличава. Въз основа на данни от Министерството на националната икономика и финансите инвестициите на 213 богаташи, които са се преместили в Гърция през последните години, съответстват на 106,5 млн. евро (минимална инвестиция). Информацията обаче сочи, че направените от тях инвестиции засега надхвърлят 1 млрд. евро.
От 213 души петима са милиардери, като един от тях е грък, който инвестира в недвижими имоти, както и в акции на гръцки компании. Всъщност тези петима са създали и семейни офиси, чиято единствена цел е администрирането и управлението на активи и инвестиции, притежавани пряко или непряко от лицата, които са данъчни резиденти на Гърция, и техните семейства.
Повечето от богаташите, които са преместили данъчната си резиденция, са напуснали други държави, които предлагат подобни стимули, тъй като гръцката данъчна рамка е по-добра за тях. В Гърция те ще плащат фиксиран данък в размер на 100 000 евро годишно в продължение на 15 години върху доходите си в чужбина, без да са задължени допълнително да декларират тези доходи. | БГНЕС