Мярката беше взета, след като през последните дни над 2000 мигранти пристигнаха на остров Крит – една от най-популярните туристически дестинации в Гърция и роден остров на премиера Кириакос Мицотакис – което предизвика гнева на местните власти и туристическите оператори.
Гърция се надяваше да спре пристигането на мигранти, като се обърне към властите в източна Либия в Бенгази и към признатото от ООН правителство в Триполи, но това не даде резултат.
„Пътят към Гърция се затваря... всички мигранти, които влязат незаконно, ще бъдат арестувани и задържани“, каза премиерът Кириакос Мицотакис пред парламента, цитиран от АФП.
Консервативният лидер допълни, че законодателството ще бъде подложено на гласуване в парламента в четвъртък, 10 юли, и че Атина е информирал ЕС по въпроса.
Мицотакис заяви, че мярката е „необходима временна реакция“ и послание „към трафикантите и техните потенциални клиенти“.
Друга група от около 520 души беше спасена тази сутрин близо до Крит и ще бъде пренасочена към пристанището Лаврио в Атина, съобщиха от бреговата охрана.
„Потоците са много големи“, заяви правителственият говорител Павлос Маринакис пред телевизия Action 24, добавяйки, че вълната „нараства и продължава“.
На 6 юли гръцката брегова охрана спаси над 600 търсещи убежище при различни операции в района.
Според бреговата охрана, 7300 търсещи убежище са достигнали Крит и близкия остров Гавдос тази година, в сравнение с по-малко от 5000 миналата година.
Само от юни насам са регистрирани над 2500 пристигащи.
За да се справи с притока, правителството може да отвори отново лагерите, построени на континенталната част след миграционната криза от 2015 г., заяви Маринакис.
Мицотакис обяви пред парламента, че лагер ще бъде построен и в Крит.
Гърция се надяваше, че пристигащите ще бъдат намалени с помощта на властите в източна Либия в Бенгази и признатото от ООН правителство в Триполи.
Но посещението на 8 юли на комисаря по миграцията на ЕС и министрите на миграцията на Гърция, Италия и Малта беше неуспешно.
Обвинявайки делегацията на блока в „грубо нарушение на дипломатическите норми“, властите, които контролират източна Либия, заявиха, че са отменили посещението и са казали на представителите на ЕС да „напуснат незабавно либийска територия“.
Дипломатическият провал предизвика опасения в Гърция от пристигането на хиляди допълнителни мигранти от Либия.
„Другата страна не сътрудничи“, обвини Маринакис, визирайки властите в Бенгази.
Мицотакис заяви, че гръцкият военноморски флот и брегова охрана са готови да сътрудничат на либийските власти, за да не позволят на лодките с мигранти да напуснат териториалните води на страната или да ги върнат обратно, преди да влязат в гръцки води.
Либия е обхваната от конфликт от 2011 г., когато дългогодишният лидер Муамар Кадафи беше свален от власт и убит при въстание, подкрепено от НАТО.
Гърция се свърза с командира на източна Либия Халифа Хафтар преди провалилата се визита на ЕС, като изпрати външния министър Георгиос Герапетритис.
Герапетритис трябва да проведе преговори с признатото от ООН правителство в Триполи на 15 юли. | БГНЕС