Гърция изключи възможността за закупуване на допълнителни изтребители Rafale

Гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис изключи възможността за закупуване на допълнителни изтребители Rafale към вече закупените 24 от Франция, с която Гърция подписа „стратегическо партньорство“ през 2020 г.

„В момента нямаме намерение да се възползваме от правото си да придобием още 6 Rafale“, заяви ръководителят на консервативното правителство пред частния телевизионен канал Alpha, цитиран от АФП.

„Разполагаме с 24 и смятаме, че това е напълно достатъчно“, добави той, като се позова на решението на Атина да закупи 20 американски изтребителя F-35, всички от които според него трябва да бъдат доставени „преди 2030 г.“.
На фона на повтарящото се напрежение със съседна Турция през 2021 г. Гърция реши да укрепи военния си капацитет, като поръча от Франция 24 самолета Rafales и три фрегати на обща стойност над 5,5 млрд. евро.

Трите фрегати за отбрана и интервенция (FDI), наречени за износ Belharra, се строят във Франция и всички те ще бъдат доставени на гръцките военноморски сили „до края на 2026 г.“, според Мицотакис.

„В момента преговаряме за опцията за придобиване на четвърта фрегата“, каза той, въпреки че подписаният тогава договор наистина предвиждаше четвърта фрегата като опция.

Гърция, която е член на НАТО и инвестира 3% от брутния си вътрешен продукт (БВП) в отбрана, наскоро обяви това, което министърът на отбраната Никос Дендиас определи като най-голямото обновяване на въоръжените си сили в историята.
Тази реконструкция на въоръжените сили трябва да се съсредоточи върху системите за безпилотни летателни апарати и подобрените способности за кибервойна след поуките от войната в Украйна.

Представяйки общите очертания на проекта в средата на ноември, гръцкият министър на отбраната подчерта, че Гърция ще трябва да се изправи пред „различна реалност“ и „бързо“ да модернизира силите си, за да отговори на изискванията на XXI век.
Гърция и Франция започнаха да засилват военното си сътрудничество през 2020 г., за да се противопоставят на турските опити да проучват за газ в спорните райони на Източното Средиземноморие.

„Стратегическото партньорство“ между Париж и Атина включва клауза за взаимопомощ. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон