Бурята Киаран връхлетя Северна Франция с рекорден вятър от близо 200 км/ч, убивайки шофьор на камион, а Южна Англия и други части на Западна Европа остават в състояние на повишена готовност на фона на предупреждения за наводнения, прекъсване на електрозахранването и сериозни смущения в пътуването. Смъртта на шофьора е причинена от дърво, паднало върху кабината на тежкотоварния автомобил в департамента Айн, предаде АФП.
На 1 ноември около 1,2 млн. френски домове останаха без електричество, когато бурята връхлетяла северозападното крайбрежие, изтръгвайки дървета от земята.
"Поривите на вятъра са изключителни в Бретан и бяха счупени много абсолютни рекорди", написа националната метеорологична служба Meteo-France в "X".
Тя съобщи, че в град Плугонвелин на самия край на северозападното крайбрежие е регистриран вятър със скорост 193 км/ч, а в пристанищния град Брест в Бретан поривите са били 156 км/ч.
В Корнуол, Южна Англия, големи вълни, задвижвани от ветрове със скорост 135 км/ч, се разбиха по крайбрежието, а стотици училища в региона бяха затворени.
На остров Джърси в Ламанша жителите трябваше да бъдат евакуирани в хотели, тъй като според местните медии поривите на вятъра със скорост до 164 км/ч са повредили домовете.
Холандия също предупреди за силни пориви със скорост до 100 км/ч, като на работниците бе наредено да избягват пътуванията до работа, а 206 полета бяха отменени на летище "Схипхол" в Амстердам, основен европейски център.
Компанията Eurostar, която обслужва влаковете между Нидерландия, Белгия, Франция, Германия и Обединеното кралство, предупреди, че движението "може да бъде нарушено" и посъветва пътниците да отложат пътуванията си, ако е възможно. Вътрешните железопътни и фериботни услуги също бяха прекъснати.
"Поради топлата есен с много дъждове дърветата все още имат листа, а земята е влажна като гъба. Затова особено слабите дървета имат голям шанс да паднат. Това е голяма разлика в сравнение с есенна буря, например в края на ноември, когато всички листа вече са паднали", сподели Роосмарийн Кнол, синоптик на нидерландската обществена телевизия. /БГНЕС