Фалиралият производител на батерии Northvolt ще прекрати производството

Основана през 2016 г., Northvolt се считаше за крайъгълен камък в усилията на Европа да настигне Азия и САЩ в производството на батерийни клетки, които са ключов компонент на електромобилите.

Шведският производител на батерии за електромобили Northvolt, който подаде заявление за фалит през март, ще прекрати производството в основния си завод в Швеция през юни, съобщи назначеният от съда синдик, предаде АФП.

Основана през 2016 г., Northvolt се считаше за крайъгълен камък в усилията на Европа да настигне Азия и САЩ в производството на батерийни клетки, които са ключов компонент на електромобилите.

Микаел Кубу, синдикът, управляващ процедурата по несъстоятелност, заяви през март, че се надява, че затруднената компания ще може да „поддържа производството“, докато търси купувач.

„Несъстоятелното имущество успя да продължи производството на батерийни клетки с ограничен брой служители, подкрепени от съществуващите клиенти“, каза Кубу.

Въпреки това Northvolt имаше само един клиент – производителят на камиони Scania.

„Това споразумение не е устойчиво в дългосрочен план нито за единствения акционер, нито за самата фалирала компания“, добави той.

Кубу заяви още, че в резултат на това ще бъде започнато „постепенно прекратяване на производството на батерийни клетки“ в основния завод на компанията Northvolt Ett в град Скелефтеа, с цел производството да бъде прекратено до 30 юни.

Синдикът добави, че „усилията за намиране на купувач продължават“.

Northvolt се бореше с огромни дългове, слабо търсене и забавяния в производството, когато на 12 март подаде молба за фалит в Швеция.

По-късно същия месец Кубу обяви, че повече от половината от 5000-те служители на компанията ще бъдат съкратени, като около 1700 ще бъдат запазени по време на процедурата по несъстоятелност.

По това време той заяви, че продължаването на дейността по време на процедурата по несъстоятелност е „вероятно от решаващо значение, за да може бизнесът да бъде продаден изцяло или частично“.

Компанията беше подала молба за защита от несъстоятелност в САЩ през ноември, за да спечели време за намиране на нови инвеститори, но усилията й в крайна сметка се оказаха неуспешни, оставяйки 5000-те й служители с несигурно бъдеще. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон