Европа използва все повече AI в здравните системи

Експертите обаче подчертават, че изкуственият интелект няма и не бива да заменя медицинските специалисти.

Изкуственият интелект (AI) и други нови технологии променят здравеопазването, като подпомагат диагностиката, разработването на лекарства и намаляват натоварването на медицинските специалисти. Много европейски държави вече използват AI - Финландия за обучение на здравни работници, Естония за анализ на медицински данни, а Испания за откриване на заболявания.

Експертите обаче подчертават, че изкуственият интелект няма и не бива да заменя медицинските специалисти, съобщи „Евронюз“.

„AI вече е реалност за милиони здравни работници и пациенти в Европейския регион,“ заяви регионалният директор на СЗО за Европа Ханс Клуге. Той предупреди, че „без ясни стратегии, защита на данните, правни рамки и инвестиции в обучение за работа с AI рискуваме да задълбочим неравенствата, вместо да ги намалим“.

Недостигът на медицински кадри и застаряващото население поставят здравните системи под натиск. Някои държави вече работят с технологични компании, за да облекчат натоварването. През януари 2026 г. фондацията „Гейтс“ и OpenAI обявиха финансиране от 50 милиона долара за развитие на AI в здравеопазването в Африка, като проектът започва в Руанда.

В Европа лекари използват AI инструменти за автоматично водене на медицински бележки, което намалява административната работа и им позволява да отделят повече време на пациентите. Разработват се и системи за подпомагане на диагностиката.

Експертите обаче предупреждават и за рискове - свързани с поверителността на данните, достъпа до технологии и надеждността на AI системите. Според доклад на СЗО едва 8% от държавите членки имат национална стратегия за използване на AI в здравеопазването, което е „спешно напомняне, че амбицията трябва да бъде подкрепена с конкретни действия“. | БГНЕС 

 

Последвайте ни и в google news бутон