На Унгария официално бяха отказани милиард евро от фондовете на Европейския съюз, които бяха замразени поради корупция, съобщиха от ЕС. Това е първият път, когато блокът налага подобна стъпка.
През 2022 г. Брюксел започна процедура за „условност“ срещу Унгария, опитвайки се да блокира плащанията поради предполагаеми нарушения, свързани с обществените поръчки, както и липса на контрол и прозрачност. Будапеща наистина предприе реформи, които позволиха някои средства да бъдат деблокирани, но общо 19 милиарда евро остават замразени. Съгласно сроковете, посочени в регламента на ЕС за обвързване с условия, „първият транш от спрените задължения“, който възлизаше на 1,04 милиарда евро, изтече в края на 2024 г., без спирането да бъде отменено, каза Комисията късно във вторник. Това означаваше, че Унгария загуби това финансиране.
След завръщането си на власт през 2010 г. националистическият премиер Виктор Орбан засили контрола си върху властта, позволявайки на някои от съюзниците му да забогатеят здравата. През юли Европейската комисия заключи в доклад, че Унгария не отговаря на демократичните стандарти на ЕС, по-специално по отношение на корупцията, политическото финансиране, конфликтите на интереси и независимостта на медиите. Орбан обеща да се бори за защита на парите, „които са наши“. „Те постоянно се опитват да вземат парите на унгарците с различни средства и различни методи“, каза той през декември, заплашвайки да наложи вето върху бюджета на ЕС, за да го притисне да отстъпи.
Тъй като Орбан е подложен на натиск на фона на икономически спад, новият му политически съперник Петер Маджар призова в сряда за предсрочни парламентарни избори, като няколко проучвания на общественото мнение показват, че партията му води. В момента гласуването е планирано за пролетта на 2026 г. „Времето изтича. Нека изместим датата на изборите, за да не загуби страната ненужно още една година“, каза той в пожеланията си за 2025 г. „Ще върнем у дома милиардите, които Европейският съюз ни дължи“, добави той.
Унгария също е подложена от септември 2018 г. на процедура по член 7, която санкционира държавите членки за „сериозни нарушения“ на върховенството на закона и на теория може да доведе до спиране на правото на глас на дадена държава в Съвета на ЕС. | БГНЕС и АФП