Европейският съюз разшири санкциите срещу Иран заради подкрепата на страната за войната на Русия срещу Украйна, включително срещу кораби и пристанища, използвани за прехвърляне на дронове и ракети.
27-членният блок заяви, че е забранил износа, трансфера, доставката или продажбата от ЕС на Иран на компоненти, използвани за производство на ракети и безпилотни летателни апарати (БЛА). Иран осъди този ход, предаде АФП.
ЕС също така забрани всяка транзакция с пристанища, „притежавани, управлявани или контролирани“ от лица и образувания, на които са наложени санкции, или използвани по друг начин за снабдяване на Русия с дронове, ракети, свързани технологии и компоненти.
„Тази мярка включва достъпа до съоръженията на пристанищата и шлюзовете, като например Амирабад и Анзали, и предоставянето на всякакви услуги на плавателни съдове“, се казва в изявление на ЕС по време на срещата на външните министри на блока в Брюксел.
Амирабад и Анзали са две ирански пристанища на Каспийско море.
Блокът добави, че при определени обстоятелства, като например от съображения за морска безопасност, все още може да се оказва помощ на нуждаещи се кораби.
ЕС също така прие ограничителни мерки срещу иранската държавна корабна компания IRISL, нейния директор Мохамед Реза Хиабани и три руски корабни фирми, обвинени в пренасяне на оръжия през Каспийско море.
Брюксел вече беше наложил санкции на видни ирански длъжностни лица и субекти, включително авиокомпании, обвинени в подпомагане на военните усилия на Русия.
Техеран обаче отхвърли обвиненията на Запада, че е прехвърлил ракети или дронове на Москва, за да ги използва срещу Киев.
Преди да бъдат обявени новите санкции, иранският външен министър Абас Арагчи каза, че ЕС използва „несъществуващия претекст за ракети“, за да атакува морските линии на страната.
„Няма правна, логическа или морална основа за подобно поведение. Ако не друго, то само ще наложи това, което привидно се стреми да предотврати. Свободата на корабоплаването е основен принцип на морското право. Когато се прилага избирателно от някои, подобна недалновидност обикновено има склонност към бумеранг“, написа Арагчи в X.
Икономиката на Иран вече се задъхва от санкциите на САЩ след едностранното оттегляне на Вашингтон през 2018 г. от знаковото ядрено споразумение между Иран и световните сили.
Говорителят на външното министерство Есмаил Багаи заяви, че Техеран ще реши как да отговори. | БГНЕС