ЕС предава Унгария на съда заради закон за чуждестранното влияние

ЕС съобщи, че предава Унгария на Съда на Европейския съюз заради приетите от Будапеща закони за ограничаване на чуждестранното влияние в страната. Според критиците те целят да накарат противниците на правителството да замълчат, предаде АФП.

Европейската комисия заяви, че законодателството, прието миналата година от правителството на Виктор Орбан, нарушава няколко фундаментални права и свободи. Унгарският премиер често влиза в противоречие с Брюксел.

„Европейската комисия реши да сезира Съда на Европейския съюз срещу Унгария, тъй като счита, че нейният национален закон за „защита на суверенитета“ е в нарушение на правото на ЕС“, заяви висшият изпълнителен орган на ЕС.

Този ход може да влоши допълнително и без това трудните отношения между Брюксел и Будапеща. Унгария в момента държи ротационното председателство на блока.

Страната вбеси партньорите си от ЕС по редица въпроси – забавяне на помощта за Украйна, поддържане на близки отношения с Москва и приемане на поредица от закони, които блокът приема за отстъпление от демокрацията.

Законите за „суверенитета“ на Унгария криминализират чуждестранното финансиране на предизборни кампании и създават нова Служба за защита на суверенитета, която има широки правомощия за разследване.

Комисията твърди, че широката свобода на действие, предоставена на новата служба, засяга непропорционално организациите на гражданското общество, медиите и журналистите.

Групата за борба с корупцията Transparency International Hungary и Atlatszo, медия, известна с разследването на случаи на корупция, заявиха, че са станали обект на разследване от страна на новия орган след началото на дейността му през февруари.

Въпреки че може да събира информация, да си сътрудничи с държавни агенции и да прави доклади, Службата за защита на суверенитета няма властта самостоятелно да налага санкции на никого.

Но нейните открития могат да бъдат използвани за разследване на политици, които приемат чуждестранно финансиране. Те могат да получат до три години затвор.

Това породи опасения за демокрацията в централноевропейската страна.

ЕК твърди, че законодателството нарушава редица права и свободи, вписани в правото на ЕС, включително правото за уважение на личния и семейния живот, свободата на изразяване и сдружаване.

Предаването на Унгария на съда се случи, след като Комисията два пъти се обърна към Будапеща. Първо да изрази недоволството си, а след това да поиска да бъдат разгледани опасенията ѝ – но получи отказ.

Унгария, която е на последно място сред държавите членки на ЕС в класацията за корупция на Transparency International, твърди, че изразените опасения са неоснователни. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон