Турският президент Реджеп Тайип Ердоган и сръбският държавен глава Александър Вучич подписаха 11 двустранни споразумения в Белград, предаде БГНЕС.
Двамата президенти обсъдиха нови инфраструктурни проекти, сътрудничеството енергетиката и нарастването на търговския обмен. Вучич подчерта, че Турция е един от най-важните инвеститори в Сърбия. Обемът на търговията между Сърбия и Турция надхвърля 2 милиарда долара за две последователни години. Турските инвестиции в Сърбия са скочили от 1 млн. долара на 405 млн. долара през последните 12 години.
„На политическо ниво това посещение дава тласък на укрепването на отношенията между нашите две страни, като по този начин допринася за стабилността в Западните Балкани, регион, който често през историята е бил обременен от конфликти и напрежение, жаден за мир и истински просперитет. Турция и Сърбия имат дълга история на сътрудничество и срещи като тази дават възможност за задълбочаване на тези връзки, особено в областта на сигурността и икономиката“, написа Вучич в профила си в Instagram.
След тържественото посрещане последва среща между двамата президенти. Проведе се и четвъртото заседание на Висшия съвет за сътрудничество между Република Сърбия и Република Турция, водено от президентите Вучич и Ердоган.
11 споразумения
Белград и Анкара подписаха 11 споразумения и меморандуми за взаимно сътрудничество в областта на отбраната, индустрията и технологиите, заетостта и социалните въпроси, спорта и образованието, управлението при кризи и бедствия и др.
"Няма какво да крия, говорихме за отношенията, които ЕС има към нашите държави. Имах много да науча от президента Ердоган и вярвам, че гражданите на Сърбия ще имам голяма полза от този разговор Турция и Сърбия имат добри икономически отношения. Увеличихме търговския обмен седем пъти. В най-скоро време ще бъде създаден екип, който задълбочено и стратегически да работи за усъвършенстване в областта на военната и отбранителната индустрия", каза Вучич и продължи:
"Говорихме и за ситуацията на Балканите и аз слушах президента Ердоган, който винаги се е застъпвал за мир на Балканите. Той говори ясно за ситуацията в Босна и Херцеговина и подкрепата, която оказваме за целостта на БиХ и целостта на Република Сръбска в рамките на БиХ, така че никой да не тълкува погрешно нашата политика."
Турският президент акцентира върху "поддържането на мира" в БиХ, както и върху ситуацията в Близкия изток, призовавайки Израел да спре военните действия.
Ердоган призова за достигане на цифрата от 5 милиарда двустранен търговски обмен.
"Благодаря на президента Вучич, мой приятел, за гостоприемството, което почувствах. Подписахме няколко споразумения, които допълнително ще затвърдят договорните задължения помежду ни. Отношенията ни със Сърбия са такива, че можем да ги наречем „златен век“. Икономическите връзки са това, което управлява нашите отношения. Решени сме да вървим в тази посока с общи усилия. Надяваме се, че броят на туристите от Сърбия за Турция ще бъде по-голям", подчерта Ердоган и добави:
"Още веднъж подчертахме значението на мира и стабилността на Балканите. Още веднъж потвърдихме решимостта си да защитим стабилността в Босна и Херцеговина. Много пъти съм подчертавал колко градивна роля играе Сърбия. Тема беше и случващото се в момента в Близкия изток. Крайно време е да спрем атаките на Израел. Бих насърчил други да признаят официално Палестина като държава. По време на двустранните разговори се фокусирахме върху политически, икономически, туристически, и свързани с отбраната теми... Надяваме се, че взетите решения ще бъдат ползотворни."
Ердоган призова за "здрав разум" в диалога между Сърбия и Косово, като подчерта и подкрепата си за териториталната цялост на Украйна. Турският президент поиска конструктивен подход от Сърбия, така че "политическата крехкост на Босна и Херцеговина" да остане в историята възможно най-скоро.
Военната промишленост
Вучич каза днес, че Сърбия и Турция имат много възможности за сътрудничество в областта на военната индустрия и че сръбските лицензи за износ към Турция наскоро са били подновени.
"Турската военна индустрия е значително по-силна от нашата, но без фалшива скромност искам да кажа, че и нашата не е за подценяване и не е за пренебрегване", обясни Вучич.
"След Полша ние сме страната с най-голям военен бюджет в цяла Европа спрямо държавния бюджет и бъдещия брутен вътрешен продукт на страната. Ние трябва да развием нашата военна индустрия и армия. Знам какви са нашите цели, но знам колко е важно да имаме силна отбранителна индустрия, за да запазим мира. Казвам сто пъти, че не се интересуваме от войни, но трябва да имаме достатъчно сила, за да можем да възпираме. Хората сякаш не искат да чуят това, а винаги мислят за нещо друго", заяви сръбският президент.
Ердоган посочи, че е обсъдил със своя колега възможностите и капацитета на турската индустрия в областта на бойните дронове и какви могат да бъдат общите ползи за Анкара и Белград от сътрудничество в тази област.
"Сърбия има капацитет, Турция има капацитет и трябва да го използваме заедно за по-добро бъдеще", подчерта турският държавен глава. | БГНЕС