Ердоган и Мицотакис отбелязаха положителното развитие в гръцко-турските отношения

Турският президент Реджеп Ердоган и гръцкият премиер Кириакос Мицотакис акцентираха върху положителното развитие на двустранните отношения между двете държави. Това се случи по време на посещението на Мицотакис в Анкара на 13 май. 
Борбата с тероризма, войната между Израел и Хамас, както и опазването на културното наследство бяха сред дискутираните теми. 
Ердоган заяви, че е провел „конструктивна среща“ с гръцкия лидер и добави, че „няма проблем, който да не може да бъде решен между Турция и Гърция“. В същото време, турският президент призова за „трайно решение на кипърския проблем“. 
Той добави, че с Мицотакис споделят мнението, че в „региона няма място за терористични организации“, визирайки ПКК и ФЕТО.
Ердоган и този път не пропусна да отправи критики към начинът, по който Израел води войната в Ивицата Газа и заяви, че над 1000 бойци на Хамас се лекуват в турски болници и определи палестинската групировка като „съпротивителна организация“. 
"Толкова много членове на Хамас бяха убити. Целият Запад ги атакува с всевъзможни оръжия и боеприпаси. Да наречем Хамас терористична организация би било жестоко", каза турският президент и добави, че Гърция и Турция нямат съгласие по този "много важен" въпрос.
Гръцкият премиер също отбеляза, че отношенията между Анкара и Атина се развиват в добра посока. 
Като заяви, че това е четвъртата среща между представители на Гърция и Турция в рамките на 10 месеца, Мицотакис каза: „Броят на тези срещи показва, че разбирателството и средата на отношенията между нас като двама съседи непрекъснато се развиват в по-положителна посока. Тези положителни отношения ни помагат да реализираме едно много позитивно ежедневие“.
Гръцкият правителствен глава каза, че мерките за изграждане на доверие и другата положителна програма за сътрудничество са важни области, които ще осигурят стабилност в двустранните отношения.
Той изтъкна, че положителните резултати са постигнати на базата на „взаимна изгода“, и добави, че инвестициите се увеличават, а сътрудничеството в областта на икономиката и инвестициите се развива с всеки изминал ден.
Освен по отношение на войната в Ивицата Газа, двамата лидери не намериха сечение по въпроса за джамията Карие. До превземането на Константинопол от султан Мехмед Втори, храмът е бил православна църква, която след това е била превърната в джамия. 
По време на пресконференцията с Мицотакис, Ердоган потвърди повторното отваряне за мюсюлманско поклонение на Карие. 
"Джамията Карие в новия си вид ще остане отворена за всички", каза турският лидер. 
Мицотакис изрази недоволството си от този ход на Анкара, твърдейки, че Карие е трябвало да продължи да функционира като музей./БГНЕС 

Последвайте ни и в google news бутон