С това намаление, което е „най-голямото от десетилетия насам“, тези емисии са намалели с 37% в сравнение с нивото им от 1990 г., предаде АФП.
„Този значителен спад се дължи на значителното намаляване на използването на въглища и на ръста на възобновяемите енергийни източници, както и на намаляването на потреблението на енергия в цяла Европа“, обясни базираната в Копенхаген агенция в съобщение за пресата.
Делът на възобновяемите енергийни източници в потреблението на енергия е нараснал от 10,2% през 2005 г. до 24% през 2023 г.
Според ЕАОС въз основа на мерките, които понастоящем са в сила в ЕС, прогнозите са за 43% намаление на нетните емисии от сега до 2030 г. в сравнение с нивата от 1990 г., което е под предвиденото в европейското законодателство намаление от 55%.
„22 държави членки са представили допълнителни прогнози, които включват планирани, но все още неприложени мерки“, се казва в изявлението.
„Взети заедно, тези мерки биха позволили да се намалят нетните емисии на ЕС с 49%“, с което ЕС се доближава до регулаторната си цел. | БГНЕС