Експерти на ООН: Развитието на ИИ не може да бъде оставено на капризите на пазара

Развитието на изкуствен интелект (ИИ) не трябва да бъде ръководено само от пазарни сили. За това предупредиха експерти на ООН, призовавайки за създаване на инструменти за глобално сътрудничество.

Но те се сдържаха от това да предложат създаването на световен ръководен орган, който да следи за разпространението и развитието на една технология, чието разпространение поражда опасения за пристрастия, злоупотреба и зависимост.

Панелът от около 40 експерти от сферите на технологиите, правото и защитата на данни, беше основан от генералния секретар на ООН Антониу Гутериш през октомври, предаде АФП.

Техният доклад, публикуван дни преди началото на срещата на високо равнище за бъдещето, вдига тревога относно липсата на глобално управление на ИИ, както и ефективното изключване на развиващите се страни от дебатите за бъдещето на технологията.

От 193-те държави членки на ООН едва 7 са част от седемте големи инициативи, свързани с ИИ, докато 118 са напълно изключени, предимно нации от глобалния юг.

„Днес съществува дефицит на глобално управление по отношение на изкуствения интелект“, който по своята същност е трансграничен, предупреждават експертите в своя доклад.

„ИИ трябва да служи на човечеството по справедлив и безопасен начин. Ако не бъдат контролирани, опасностите, които изкуственият интелект създава, могат да имат сериозни последици за демокрацията, мира и стабилността“, заяви Гутериш тази седмица. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон