Египет се разгневи след като Етиопия обяви, че е напълнила изключително спорен хидроенергиен язовир на река Сини Нил.
Етиопия е в спор с Египет и Судан относно мегапроекта от стартирането му през 2011 г. Египет разчита на река Нил за почти всички свои нужди от вода.
Египетското министерство на външните работи заяви, че Етиопия не зачита интересите на страните по течението на реката.
Етиопия от своя страна твърди, че язовирът на стойност 4,2 млрд. долара няма да намали дела на съседите им от водата в Нил, предаде Би Би Си.
"С огромно удоволствие обявявам успешното завършване на четвъртото и последно пълнене на язовир "Ренесанс", заяви етиопският министър-председател Абий Ахмед в платформата X.
Той призна, че проектът се е сблъскал с "вътрешни и външни пречки", но "ние издържахме на всичко това". Язовирът започва да произвежда електроенергия през февруари 2022 г.
Етиопия вярва, че Големият етиопски язовир "Ренесанс" ще удвои производството на електроенергия в страната, осигурявайки жизненоважен тласък на развитието й, тъй като понастоящем половината от 127-милионното население не разполага с електричество.
Планът е в язовира, който се намира на около 30 км. от границата на Етиопия със Судан, да се генерират повече от 6000 MW.
Египет и Судан твърдят, че трябва да бъдат договорени общи правила за експлоатацията на язовира, поради опасенията, че гладната за енергия Етиопия може да изостри съществуващия недостиг на вода.
Преговорите по проекта бяха възобновени миналия месец, след като бяха преустановени през 2021 г.
Судан - който в момента е обхванат от сражения между съперничещи си армии - не реагира веднага на съобщението на министър-председателя Абий Ахмед в неделя.
В изявление във Facebook египетското външно министерство заяви, че "едностранното" запълване на резервоара от страна на Етиопия нарушава декларацията за принципите, подписана от трите държави през 2015 г., и заклейми действията на Етиопия като "незаконни".
"В декларацията за принципите се посочва, че е необходимо трите страни да постигнат споразумение относно правилата за пълнене и експлоатация на "Ренесанс" преди да започне процесът на пълнене", се казва в изявлението.
"Едностранните мерки на Етиопия се считат за незачитане на интересите и правата на страните по течението на реката и на тяхната водна сигурност, гарантирани от принципите на международното право"./БГНЕС