Държавният департамент на САЩ одобри евентуалната продажба на бронирани машини Stryker на България на стойност 1,5 млрд. долара, съобщиха от Пентагонът.
"Държавният департамент взе решение, с което одобрява евентуална военна продажба на правителството на Република България на превозни средства Stryker и свързано с тях оборудване на приблизителна стойност 1,5 млрд. долара. Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността предостави днес необходимия сертификат, с който уведомява Конгреса за тази възможна продажба", се казва в прессъобщението.
Пакетът се състои от 183 броя от семейството превозни средства Stryker. General Dynamics Corp е компанията главен изпълнител на поръчката.
„Тази предложена продажба ще подкрепи целите на външната политика и националната сигурност на САЩ, като спомогне за подобряване на сигурността на съюзник от Организацията на Северноатлантическия договор, който е фактор за политическа стабилност и икономически напредък в Европа“, подчертават от Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната.
„Предложената продажба ще подобри способността на България за бързо разгръщане на пехотата и за проектиране на сили. България ще използва този подобрен капацитет за укрепване на националната си отбрана и за възпиране на регионални заплахи. България няма да има затруднения да усвои това оборудване и услуги във въоръжените си сили“.
Изпълнението на предложената продажба ще изисква 20 представители на изпълнителя на Stryker да пътуват до България в продължение на 24 месеца, за да извършват логистична поддръжка, обучение и поддръжка на сглобяването на компонентите.
Въпреки одобрението на Държавния департамент, уведомлението не означава, че е подписан договор или че преговорите са приключили. /БГНЕС