Правителството на унгарския премиер Виктор Орбан е обвинено в масово сплашване на избиратели. Това става ясно от документалния филм "Цена на гласа“, който бе излъчен снощи, в навечерието на парламентарните избори на 12 април, на които управляващата партия изостава в социологическите проучвания, предаде БГНЕС.
"Цената на гласа“, който бе показан в кино и в YouTube канал, представя резултатите от шестмесечно разследване на независими режисьори и журналисти. Във филма избиратели, кметове, бивши изборни служители и един полицай твърдят, че се предлагат големи суми пари, дори и наркотици, за да се оказва натиск върху хората да гласуват за партията на Орбан – Фидес. Според филма тези дейности са насочени към 53 от 106 едномандатни избирателни района в Унгария и обхващат до 600 000 избиратели, което е потенциално около 10% от очакваната избирателна активност от шест милиона души.
След 16 години управление на Фидес под ръководството на Орбан, най-новите проучвания показват, че партията изостава от дясноцентристката опозиционна партия Тиса на Петер Мадяр. Всички засегнати избирателни райони са селски или малки градски общности, в които Фидес доминира от 2010 г. Филмът представя селска Унгария като съставена от бедни села, в които живее особено голямо ромско малцинство.
Документалният филм разкрива как местните кметове държат под строг контрол ежедневието, като осигуряват работа, дърва за огрев, транспорт до избирателните секции, а в един случай дори достъп до лекарства, в замяна на "правилен“ вот в деня на изборите. Британски журналисти са потърсили реакция от министри, от правителствените комуникационни служби, Министерството на вътрешните работи и полицията. Единственият отговор досега е дошъл от министъра на публичната администрация и регионалното развитие Тибор Наврачич, който се счита за умерен. "Ако има каквито и да било нередности, нека Министерството на вътрешните работи си свърши работата“, каза Наврачич и отказа да коментира конкретните твърдения във филма.
По време на предизборна среща през месец януари Виктор Орбан се обърна към кметовете и общински съветници в Будапеща с думите: "Кметове, дами и господа, ситуацията е следната: Тези избори трябва да бъдат спечелени от вас. Изборите през 2026 г. ще бъдат решени от това дали ще се включите. Ако се включите, ние ще победим. Ако не се включите, няма да победим". I БГНЕС