Доц. Атанас Атанасов: Населението на България е 6.4 млн. души, населените места са 5200

Не са само в ниската раждаемост, но и в миграционните процеси са отговорни за спада на населението в България.

Населението на България възлиза на 6.4 милиона души. Това заяви председателят на Националния статистически институт (НСИ) доц. д.-р Атанас Атанасов.

Той посочи, че спадът на населението е започнал през 80-те години на миналия век. 

„Демографската тенденция към намаляване на населението не е от вчера. Тя е от 1985 година, когато България имаше почти 9 милиона население“, каза доц. Атанасов пред БНТ.

Причините за спада не са само в ниската раждаемост, но и в миграционните процеси. 

Освен ниската раждаемост, влияние оказват и миграционните процеси. „Разбира се, за тези години една част от населението мигрира в чужбина. Друга част има вътрешна миграция най-вече към по-големите градове, включително София“, заяви той.

Данните показват сериозни регионални дисбаланси. В някои области населението намалява драматично.

„Например, населението на Видин между последните две преброявания, т.е. само за 10 години, беше намаляло с една четвърта. Смолян, въпреки че е областен град, в момента населението е около 24 хиляди“, заяви доц. Атанасов. 

В България има малко над 5200 населени места. „Голяма част от тези населени места са обезлюдени. Ще дам един пример – почти 200 населени места в България, въпреки че са със статут на населено място, нямат нито един жител“, каза още председателят на НСИ. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон