Днес е Международният ден на китовата акула

На 30 август се отбелязва Международният ден на китовата акула, който има за цел да повиши осведомеността за едно великолепно създание, обитаващо морето. Намаляващата численост на китовите акули ни предупреждава за нуждата им от защита и опазване, според "National Day Calendar".

Тези нежни гиганти очароват както морските биолози, така и водните ентусиасти.

Знаете за китовете и за акулите. Но дали сте чували за китовата акула?

Тези нежни гиганти, макар и плашещи поради размера си, са вид филтриращи килимни акули.

Китовите акули тежат над 20 тона и са най-големите риби в морето. Живеят средно около 70 години, а някои достигат дължина от почти 10 метра. Това прави размера на тези великолепни създания почти равен на този на автобус.

Китовите акули създават своя дом в тропическите морета по целия свят.

Нежните гиганти са месоядни, но зъбите им са дълги само 6 мм. Друг любопитен факт е, че всяка китова акула има уникален модел на кожата, като човешки пръстови отпечатъци!

За съжаление, тези величествени същества стават застрашени. Според Международния съюз за опазване на природата (МСОП) китовите акули са едни от най-уязвимите морски животни.

МСОП прекласифицира китовата акула от уязвим към застрашен вид през 2016 г. Никой не знае точната популация на китовите акули. Според някои оценки има само десетки хиляди по света.

Основните причини за намаляването на броя включват незаконен риболов, попадане в капан в риболовни съоръжения и сблъсък с лодки. Китовите акули се движат бавно и пради това могат лесно да бъдат уловени. В някои части на света като Азия продуктите, произведени от китови акули, са много търсени.

Пластмасата е друга екзистенциална заплаха за тези красиви същества. Отпадъчната пластмаса намира своя път към океаните и когато китова акула се храни близо до повърхността, тя лесно може да я погълне. Този боклук се задържа в храносмилателния тракт. Когато това се случи, китовата акула вече не може да се храни и в крайна сметка трагично умира от глад.

Всички тези неща заедно водят до застрашения статут на китовата акула и необходимостта да бъдат защитени.

Историята на Международната конференция за китови акули датира от 2008 г. в Исла Холбокс, когато над 40 експерти по китове и океански активисти обявиха 30 август за Международен ден на китовете. Оттогава денят продължава да информира света за намаляващия брой на китовете.

На този Международен ден на китовите акули можете да отпразнувате, като научите повече за красивите създания и се уверите, че няма да замърсявате океанските домове на тези нежни гиганти с пластмаса./БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон