Има твърде много неща около труда, които трябва да се подобрят. Хубаво е да започнем със заплащането. Там имаме да решаваме още много проблеми.
Това заяви пред БГНЕС президентът на Конфедерация на труда „Подкрепа“ Димитър Манолов по повод 1 май – Ден на труда и на международната работническа солидарност.
Манолов отбеляза по отношение на условията на труд в България, че има някои особено рискови сектори, в които има много какво да се направи. „Дори има някои, в които нещата са на кантар – да речем, в строителството“, каза той, като уточни, че когато говорим конкретно за условията на труд, това е секторът с най-много трудови злополуки и с най-голям смъртен изход.
По думите му има твърде много неща около труда, които трябва да се подобрят. „Хубаво е да започнем със заплащането. Там имаме да решаваме още много проблеми. Заедно със заплащането на труда, разбира се, върви и данъчната система, върви и осигурителната система и ред такива неща, по които непременно трябва да се работи и да се взимат смели решения“, подчерта президентът на КТ „Подкрепа“.
На въпроса трябва ли да бъде променена пенсионната система, Манолов отговори, че има много неща в нея, които се нуждаят от пренастройване, но чак да бъде променена не. „Сега започва някакъв разговор – има плахи подхвърляния от страна на политиците, но понеже се спомена едно нещо, трябва веднага да кажа, че темата за увеличение на пенсионната възраст не присъства. Тази тема трябва да се затвори, трябва да забравят за това подхвърляне и да започнем да си говорим за другите неща, като например главата в Кодекса за социално осигуряване – „Пенсии, несвързани с трудова дейност“, което е оксиморон, защото пенсиите произхождат от осигурителния принос на лицата и нищо друго освен това не е пенсия. Да, трябва да има такива плащания, но те не са пенсия, те са нещо друго“, коментира той.
Манолов е категоричен, че непременно трябва да се затвори и темата с либерализацията на цените за електроенергия за битовите потребители.
„Вече видяхме как пострада от него бизнесът и другите небитови потребители. А това, което ще се случи с битовите, ако бъде въведено нещо такова, ще бъде в пъти по-страшно, така че тази тема трябва да бъде затворена. Разбира се, хубаво би било там, на Запад, накъдето залязва слънцето, да им уврат празните глави, да се откажат от всички глупости, които вече са стигнали критичното си ниво“, призова той.
Президентът на КТ „Подкрепа“ припомни и случилото се в Испания, която остана без ток. „В България, слава богу, засега сме защитени от подобно нещо, но посоката, в която се движим, е същата. И ако в Испания е станала някаква еднодневна глупост, в България тя може да бъде глупост завинаги, така че трябва много да се внимава и тези всичките неща трябва да бъдат прекратени“, категоричен бе Манолов.
По-рано днес от синдикалната организация за 9-а поредна година се отправиха на шествие в София, което тази година е под надслов „Не пипай регулацията на тока за бита!“. Шествието бе с начален маршрут от площад „Св. Неделя“ до музея „Земята и хората“. В парка в непосредствена близост до музея се проведе и концерт – „Рок за труда“, на който присъстваха много граждани, които отбелязаха заедно днешния празничен ден. | БГНЕС