Едно от най-често срещаните интимни състояния при жените е вагиналната атрофия. Подобно състояние се диагностицира сравнително лесно и третира чрез лазерна терапия.
„Опитваме се да бъдем полезни на жени в периода на менопауза и във фертилния период, както и на жени, преминали през ракови терапии“, заяви пред БГНЕС д-р Явор Лозанов от Медицински комплекс „Паула Финес“.
Със специалиста по акушерство и гинекология, който от около 10 години ръководи, семейната клиника за медицинска грижа със специален фокус върху естетичната медицина, разговаряме за намаляването на риска от вагинална атрофия и вагиналната атрофия при жени с рак на гърдата.
„Вагиналната атрофия се обяснява се с ниско количество естроген в организма на жените, като най-често се появява в година-две след периода на пост менопаузата, при жени около 51-52 годишна възраст, и много често се появява след терапия за рак на гърдата“, обясни д-р Лозанов.
Симптомите са: вагинална сухота, раздразнения в интимната област, инфекции и изтъняване на лигавицата на влагалището (то атрофира), болезненост при полов контакт и дори зацапване (розово течение). При жени с карцином на гърдата, след терапия най-често може да се появи преждевременна вагинална атрофия заради приложеното лечение, което е свързано с антиестрогени медикаменти и не само.
Вагиналната атрофия се диагностицира сравнително лесно. След снемане на анамнезата на пациентката, гинекологичния преглед, вземане на секрети и поставяне на спекоулум. Гинекологът може да установи, че пациентката има едно раздразнено влагалище и появата на вагиналната атрофия.
„Подпомагане при възстановяване на организма на жените – след химиотерапия, хормонална терапия, и при предишно наличие на карцином на гърдата, е с лубрикант. Това не е терапия, а симптоматично подпомагане. В момента единственото алтернативно съвременно лечение за тези пациентки е лазерната терапия с ербиум лазер (за меки и твърди тъкани), който е ново поколение. Ние ползваме този лазер със неговия специален присет Ренова Лейз (RenovaLase)“, обясни д-р Лозанов.
Лазерът се ползва и при жени, които не са преминавали през терапии или раково заболяване.
Терапията с лазер се провежда интравагинално, без анестезия, трае от 15 до 30 минути, безболезнена е и няма нужда от допълнителни лечения. Целта на процедурата е да нагрее лигавицата на влагалището в дълбочина около 5 милиметра, с температура до 70-75 градуса.
„Тази термична обработка спомага за ре-моделирането на колагена, който, поради естрогеновия дефицит, е силно редуциран“, поясни д-р Лозанов.
Препоръките за превенция и грижа на д-р Явор Лозанов са да се спазва добра лична хигиена, да се преминава през профилактичен преглед, и назначаването на процедури като тази, за да се подпомага възстановяването на естественото състояние на вагиналното здраве.
Наличието на вагиналната атрофия, освен медицински проблем, е и етичен, и социален проблем. Пациентки с наличие на това състояние преминават през нарушения и в половия си живот. „А това, както знаем, е една неделима част от психичното здраве на една жена. Чрез тази терапия, и лекувайки този проблем, ние успяваме да възвърнем самочувствието и удовлетвореността у жените от тяхна женственост“, завърши д-р Лозанов. | БГНЕС