Чумата по свинете застрашава индустрия за 20 млн. евро в Италия

Свиневъдът Алберто Каванини е заклал 1 600 от своите прасета заради чумата по свинете - вирус, който заплашва цялата индустрия в Италия с бюджет от 20 милиарда евро, включително световноизвестното прошуто.

Заболяването, което е смъртоносно за свинете и катастрофално за икономиката, е засегнало най-вече северните региони Ломбардия, Пиемонт и Лигурия, а разпространението му плаши съседна Франция.

Според официалните данни от януари 2022 г. до септември тази година Италия е регистрирала случаи на вируса при малко под 25 000 свине в 50 ферми и при близо 2500 диви свине.

Каванини е късметлия: животновъдът от Бреша в Северна Италия притежава няколко ферми, което омекотява удара от изтреблението, „но много хора имат само една ферма“, така че губят всичките си животни, каза той пред АФП.

Само през 2024 г. в цяла Италия са заклани между 50 000 и 60 000 прасета.

Експерти от ЕС отправиха критика за управлението на кризата от страна на Рим след посещение в средиземноморската страна през юли.

„Цялостната стратегия за контрол на болестта в Северна Италия трябва да бъде подобрена. Всеки регион предприема собствени мерки при минимална координация със съседите си“, се казва в доклада.

Брюксел препоръча приемането на единна стратегия за цяла Северна Италия и правителството на министър-председателя Джорджа Мелони назначи специален комисар, който да определи правилата.

Движението на прасета в заразените и съседните райони е забранено - освен към кланиците - а достъпът до фермите е ограничен до минимума.

„В момента... изграждаме бариери“, за да създадем зони за ограничаване на движението на диви свине, заяви пред АФП Франческо Фелициани от Националния референтен център за чума по свинете (CEREP).

От януари 2022 г. Франция е в състояние на повишена готовност в районите, които граничат със Северна Италия, по-специално в областите От-Алп, Алп-д`О-Прованс и Алп Маритим.

През юни беше създадена италианско-френска техническа група за засилване на „трансграничното сътрудничество за по-ефективно управление“ на това „голямата заплаха“.

Работещите в италианския сектор за производство на свинско месо, който генерира годишен оборот от 20 млрд. евро и в който са заети 100 000 души, са „много разтревожени“, заяви пред АФП Еторе Прандини, ръководител на най-голямата италианска селскостопанска асоциация Coldiretti.

Италианските ферми отглеждат около 10 млн. прасета, а загубите на приходи се оценяват на около 25 млн. евро, посочи фермерът Каванини.

Засегнатите фермери ще получат обезщетение от държавата, което ще пристигне средно две години по-късно.

Но вирусът засяга и стотици животновъди, които не могат да транспортират прасета между фермите, претърпявайки загуби на стойност „стотици милиони“ евро, които не са покрити, подчерта Каванини.

Комисарят Джовани Филипини обясни, че правителството е „приело всички мерки за предотвратяване на предаването на вируса“ и че „през последните дни не са регистрирани нови огнища“.

Но Прандини от Coldiretti отбеляза, че фермерите трябва да получават по-голяма финансова помощ - например преференциални условия върху изплащането на заеми - и предупреди, че вирусът може да бъде ограничен, но не и да изчезне.

„Ако не успеем да изкореним напълно присъствието на дивите свине в тези райони, рискът е... кризата да отмине, но след това да се върне“, каза той. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон