Чехия е зависима от двете ядрени централи на CEZ за 30% от производството на електроенергия.
„Правителството потвърди и одобри партньорството с Rolls-Royce SMR. Прага не иска да купува SMR, а да даде възможност на чешките компании да ги разработват и произвеждат", заяви министър-председателят Петер Фиала.
„Именно това позволява стратегическото сътрудничество с Rolls-Royce“, каза Фиала и добави, че първият чешки SMR може да бъде построен през първата половина на 2030 г.
CEZ, която управлява атомните електроцентрали в южните селища Темелин и Дуковани, планира да инсталира първия SMR в Темелин.
Другите кандидати за партньорството включват американския гигант Westinghouse, американско-японската групa GE Hitachi и френската EDF.
По-рано CEZ заяви, че планира да инсталира до 10 малки модулни реактора до 2050 г.
В сравнение с конвенционалните ядрени реактори, SMR са сравнително лесни за изграждане, тъй като техните системи и компоненти могат да бъдат сглобени в заводски условия и транспортирани като цяло до място за инсталиране.
Освен това те са по-достъпни от големите енергийни реактори и носят нисък риск от сериозна авария.
През юли CEZ обяви, че е избрала южнокорейския енергиен гигант KHNP да изгради два конвенционални ядрени блока на стойност почти 9 милиарда долара в Дуковани.
Новите блокове ще увеличат дела на ядрената енергия до половината, тъй като въглищните електроцентрали постепенно се извеждат от експлоатация като част от прехода към по-екологични енергийни ресурси.
Правителството очаква първият нов реактор на KHNP да бъде пуснат в пробна експлоатация през 2036 г. | БГНЕС