Трябва да се търси не най-възрастният, а най-подходящият за председател на Народното събрание. Това заяви временният председател на БСП Атанас Зафиров по време на срещата с "Възраждане" и МЕЧ, инициирана от "Обединената левица", предаде репортер на БГНЕС.
"Искаме да сме наясно този председател тежи ли си на мястото или изпълнява някакви други сценарии", каза Зафиров и призова за разговор по същество.
По думите му България е загубила много време. "Декларирам нашата готовност да обсъдим и други кандидати", добави Зафиров и подчерта, че от "Обединената левица" поставят на масата парламентаризма и действителните качества на кандидатите. "Ако Силви Кирилов означава, че отиваме на нови избори, това означава ли, че влизаме в 2025 година без Бюджет, с Бюджета за 2024 г.", попита той.
Борислав Гуцанов посочи, че могат да намерят най-доброто, което е в пленарна зала за председател на парламента. Той открои ключово важните за левицата закони, както и попълването на "домовата книга". "Готови сме да бъдат обсъдени всички възможни варианти и опции. Ако се подкрепи наш кандидат – ние да подкрепим друг кандидат", отбеляза Гуцанов.
Зафиров призова: "Нека това мнозинство, което ще избере председател, да декларира има ли готовност да попълни "домовата книга?". Според него не трябва да се фиксират само в ролята на председателя на парламента, който е потенциален служебен премиер.
Лидерът на МЕЧ Радостин Василев подчерта, че нито една законодателна програма не може да мине, нито една "домова книга" не може да бъде попълнена докато няма стабилно мнозинство извън ГЕРБ и ДПС.
"Ние вярваме, че в НС има експерти, които са много по-добър вариант от Силви Кирилов – и Петър Петров, и Наталия Киселова са по-добри кандидатури. Но ние знаем кое е възможно", каза той.
Радостин Василев поиска категоричен отговор от "Обединената левица" ще подкрепят ли ГЕРБ и ДПС. "Искам да знам вие къде се позиционирате. Склонни ли сте да водите разговор за правителство с ГЕРБ и ДПС", попита той.
Зафиров отговори: "Не водим преговори с ГЕРБ и ДПС за участие в правителство."
Опцията "извънредни парламентарни избори" винаги е на дневен ред, но кой има изгода от такива, попита Зафиров.
Радостин Василев смята, че може би народът, партиите и лидерите трябва да изживеят своя катарзис, тъй като МЕЧ все по-малко виждат шанс за мнозинство.
"Трябва да има санитарен кордон около Пеевски", категоричен е той, като обърна внимание, че винаги политическите формации търсят нещо, които да ги раздели, а не онова, което да ги обедини.
Александър Томов счита, че днес трябва да се направят всички усилия и принципът е всичко, което ги разделя, да остане встрани. Той посочи, че трябва да се преодолеят различията с ПП-ДБ.
"С това правителство на Главчев не може да има нормални избори. Да загърбим тези неща, които ни раздалечават и да убедим другите да се съгласят", каза още Томов.
Радостин Василев заяви: Изчакаме ПП-ДБ. Поканете отново на среща ИТН. Не виждам политически различия да се обединим срещу ГЕРБ и Пеевски."
Петър Петров от "Възраждане" предложи да бъде направен друг вид балотаж.
Бързо решение за избора на председател на парламента трябва да има според Велизар Енчев, за да не се допусне изборът на Борислав Сарафов за главен прокурор на 16 януари 2025 г. По думите му това и стратегията на ГЕРБ и на партията на Пеевски.
По-късно, пред журналисти, Борислав Гуцанов от "БСП – Обединена левица" заяви, че целта на коалицията е да бъде избран възможно най-добрият председател на Народното събрание с оглед на ситуацията, в която се намираме и да има обединение около тези закони, които са ключови за обществото и за развитието на страната ни. Гуцанов смята, че ще успеят да намерят тази пресечна точка. "Диалог е ключовата дума и "БСП – Обединена левица" полагаме всички усилия това да се случи и не горим мостове, а напротив – стремим се с компромиси да бъдат изградени подобни", каза той. Според него след срещата са излезли по-обединени.
След срещата на двете партии и коалицията БСП, лидерът на МЕЧ Радостин Василев бе категоричен, че ако има обединение, то "трябва да е срещу Борисов и Пеевски".
"По различни причини различни субекти отказват подобно обединение под различни предлози. Това няма да им бъде простено", каза Радостин Василев и сподели, че много трудно вижда формирането на анти-ГЕРБ и Пеевски мнозинство в този парламент заради различни зависимости. От МЕЧ отново потвърдиха, че ще подкрепят кандидат за председател на парламента, който е срещу Борисов и Пеевски, който има наистина ясно желание да се бори с този модел.
"Много добре знаем, че с мафията на Борисов и Пеевски реформи не може да правим. Като му дойде времето и като бъде избран председател, ще знаем дали с него може да се работи", отбеляза Радостин Василев. Той подчерта, че затова е толкова устойчив моделът, защото има "различни проксита в различни други субекти, които по един или друг начин намират аргументация да откажат да му се противопоставят".
"Днес БСП и "Възраждане" казаха, че ще се борят с модела. Утре да видим колко ще се борят", каза още лидерът на МЕЧ.
Според Радостин Василев държавата е в тази ситуация заради ГЕРБ, които "печелят избори и не могат да намерят мнозинство за свой председател", но и заради вторите – ПП-ДБ, които "дори не могат да намерят диалог помежду си, камо ли да намерят начин да управляват държавата", но също и заради третите, на които през годините са различни субекти, тъй като те са "толкова неадекватни в своето поведение, че тотално не могат да намерят подкрепа".
"Естествено, че има вариант да работи Правилникът на миналия парламент и да има начин, по който да отпушим работата на НС, но това в крайна сметка трябва да бъде предложено от тези, които имат по 60 – 70 депутати", уточни той.
Радостин Василев коментира, че съществува риск половината от партиите, с които е разговарял през последните дни въобще да не искат никаква промяна в Закона за съдебната власт (ЗСВ) и само декларативно да казват, че са срещу Борислав Сарафов и на практика да го крепят. IБГНЕС