Британски учени откриха отпечатък от човешка ръка на 4 000 години

Откритието е направено по време на подготовката на голяма изложба „Произведено в Древен Египет“, която ще бъде открита тази есен.

Британски учени от музея „Фицуилиам“ в Кеймбридж направиха вълнуващо откритие: отпечатък от човешка ръка на 4 000 години, намерен върху древноегипетски погребален предмет. Откритието е направено по време на подготовката на голяма изложба „Произведено в Древен Египет“, която ще бъде открита тази есен.

Редкият отпечатък се намира върху артефакт, известен като „къща на душата“ – глинен модел във формата на сграда с отворен фронт, където обикновено са били поставяни храни. Такива модели често се намират над гробове и са служили като обиталище за душата на покойника, както и като място за принасяне на дарове от близките.

Тази конкретна структура на къща за духове датира от 2055–1650 г. пр.н.е. Според експертите първата стъпка за грънчаря, създал къщата на душите, е била да изработи рамка от дървени пръчки, които след това са били покрити с глина, за да се създаде двуетажна сграда, поддържана от колони. След това са били оформени стълби, като мократа глина е била притискана. По време на процеса на изпичане на глината дървената рамка е изгоряла, оставяйки празни пространства.

Отпечатъкът от ръка вероятно е направен, когато някой – може би самият грънчар – е изнесъл къщата от работилницата, за да изсъхне, преди да я изпече в пещ. „Забелязвали сме следи от пръстови отпечатъци, оставени в мокър лак или върху ковчег в декорацията, но е рядко и вълнуващо да се намери пълен отпечатък от ръка под тази къща за души“, каза египтологът Хелън Струдвик и подчерта: „Това е оставено от майстора, който го е докоснал, преди глината да изсъхне. Никога преди не съм виждала такъв пълен отпечатък от ръка върху египетски предмет. Можете само да си представите човека, който го е направил, да го вдига, за да го изнесе от работилницата, за да изсъхне, преди да го изпече.“

Керамиката е широко използвана в Древен Египет, предимно като функционални предмети, но периодично и като декоративни. Керамиката, съдържаща храна и напитки, също е била често срещана в погребенията, според музея. Огромното количество керамика, което е оцеляло от този период, е доказателство за това. I БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон