Най-голямата болница у нас за лечение на хора с психически проблеми е изградена на място, където някога е имало старинен манастир, предаде кореспондентът на БГНЕС от района на Луковит.
Държавната психиатрична болница в Карлуково е създадена през 1902 г. и днес е най-голямото лечебно заведение от този тип в страната. Тя разполага със 7 отделения с общ капацитет 215 легла, където биват лекувани хора с остри психози и зависимости.
От дълбока древност в района е имало тракийски и римски светилища. Преданията разказват за лечебната сила на този живописен кът, част от Искърското дефиле.
Някога на мястото на болницата се е издигал Карлуковският манастир, за който учените предполагат, че е построен през ХІV век по времето на Второто българско царство.
Той е разграбен и разрушен през ХV век. Възстановен е в края на XVI - началото на XVII век и отново е разрушен. Неговото възстановяване през 1834 г. се свързва с името на големия български възрожденец Стоян Чалъков.
От манастира днес се е запазила само църквата „Успение Богородично“. Тя е разположена в пределите на болницата и е обявена за национален паметник на културата. Църквата е построена през втората половина на XVI век като част от големия манастирски комплекс. Тя е полувкопана в земята и е изградена от камък. Подът й е настлан с каменни плочи, стените и сводът са изписани. І БГНЕС