Банки придобиха най-много от преотворената емисия 3-годишни ДЦК

Банките и застрахователни компании придобиха най-много 3-годишни ДЦК от преотворената емисия, пусната в обръщение на 15 април тази година, предаде репортер на БГНЕС.

Падежът на емисията е на 17 април 2027 г., а годишният лихвен купон е 3%.

На проведения на 22 юли 2024 г. аукцион бяха емитирани нови книжа за 200 млн. лв., с което обемът в обращение достигна 900 млн. лв. номинална стойност. Среднопретеглената годишна доходност при преотварянето е в размер на 3,64%, съобщиха от Министерството на финансите.

Общият размер на подадените поръчки възлезе на 344,2 млн. лв., което съответства на коефициент на покритие от 1,72. Отчетеният спред спрямо аналогичните германски федерални облигации е в размер на 114 базисни точки.

От страна на участниците най-голямо количество ДЦК на аукциона придобиха банките – 68,8%, следвани от застрахователните дружества – 14,8%, пенсионните фондове с 13,2%, договорни и гаранционни фондове – 3,1% и други инвеститори – 0,1%. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон