България влезе в еврозоната: Реакции на политиците у нас

Процесът е необратим.

 

България получи зелена светлина за присъединяване към еврозоната от 1 януари догодина. Процесът е необратим, след като Съветът на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) финализира присъединителния процес на България към еврозоната. По-рано евродепутатите в Страсбург приеха доклада, който подкрепя приемането на България в еврозоната.

"Успяхме! От 1 януари 2026 г. ще приемем еврото", написа премиерът Росен Желязков в социалната мрежа Х. В поста си премиерът благодари на "всички институции и партньори, направили това възможно, и подчерта, че правителството остава ангажирано към плавния преход към еврото. По-късно премиерът добави, че "от 2009 до 2021 г. България премина през множество изпитания и кризи - финансова, дългова, Ковид, и др., но линията, че България трябва да е пълноценен и пълноправен член на ЕС, беше неотклонна. През следващите 6 месеца предстои плавен преход на системите на държавата ни към еврото". 

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов даде специална пресконференция, на която заяви, че партията му няма "неизпълнено обещание". Към днешната дата влизането ни в Шенген и в еврозоната са факт. По-високите доходи може да са факт едва когато България вече е равнопоставена и може да взима решенията в Европа, точно както стана с решението днес, допълни Борисов. Много хора тук може да си припишат заслуги, но когато преди 4 г. вкарахме България в чакалнята на еврото, и в Банковия съюз, ни се размахваха юмруците. Четири години искаха да изчегъртат ГЕРБ, и ако бяха го направили - каква еврозоната щяхте да видите?, попита реторично Борисов. Лидерът на ГЕРБ благодари на всички български и европейски институции, партньори, депутати и всички, чиито усилия направили присъединяването на България към еврозоната възможно. 

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова заяви, че въвеждането на еврото като официална валута ще изисква определени промени в българското законодателство. "Амбицията на 51-вото Народно събрание е законодателно не само да се уредят принципите, които трябва да се спазват при въвеждането на еврото, но и да се гарантира на българските граждани, че са приети всички мерки, предложени от регулаторите и изпълнителната власт, в случай че са установили законодателни пропуски, позволяващи спекула след въвеждането на единната европейска валута", подчертава Киселова.

От Брюксел министърът на финансите Теменужка Петкова заяви, че с влизането си в еврозоната България постига своя стратегическа цел. Според нея този успех е резултат от дългогодишната и упорита работа на страната ни. "Правителството на Бойко Борисов в финансов министър Владислав Горанов са направили възможно присъединяването на страната ни към еврозоната чрез членството в ERM2 още през 2020 г." Петкова допълни, че членството на България в еврозоната означава повече инвестиции и по-голям икономически растеж.

 
Според лидера на БСП Атанас Зафиров приемането ни в еврозоната е логично. "България вече е част от Еврозоната, ние сме там, където трябва да бъдем в Европа - в сърцевината на европейската парична и икономическа интеграция". С въвеждането на еврото България печели по-добри условия за развитие, по-сигурна среда за инвестиции и по-високи доходи. Напълно разбираме страховете на българските граждани, заяви лидерът на БСП. И допълни, че вярва в пълен управленски мандат за правителството.  
 
В съобщение до медиите председателят на СДС Румен Христов посочи, че за 35 години демократичните, проевропейски сили в България са успели да я върнат там, откъдето за 45 години силово я беше откъснала комунистическата власт. Според него това слага край на пълната евроинтеграция на страната.

В официална позиция от "ДПС - Ново начало" обявиха, че те ще са гарантът, че никога повече няма да има "смяна на посоката". "Тази решаваща крачка, с която България завърши окончателно своето присъединяване към  развитите и утвърдени демокрации, трябва да натовари управлението на страната с още по-голяма отговорност. И затова напомням на всички контролни органи и органи на изпълнителната власт за това, че процесът на въвеждането на еврото трябва да премине в условията на максимален контрол и защита на хората от спекуланти и възможни злоупотреби, за да могат да усетят само най-доброто от това, което предстои пред тях с влизането ни в Еврозоната", се казва в позицията на политическата сила. 

От парламентарната група на "Алианс за права и свободи" (АПС) публикуваха изявление, в което отбелязват, че членството ни в еврозоната е исторически момент, с който се затваря цикълът по присъединяването ни към всички основни механизми и политики на Европейския съюз.

"Това е исторически ден за България. Ден, към който се стремяха всички правителства през последните 4-5 години. Ден, който ще бъде запомнен и ден, позитивите от който ще берат нашите деца, внуци и поколения след нас", съобщи на брифинг депутатът Ивайло Мирчев от ПП-ДБ. По думите му всички политици през последните 4-5 години имат заслуга това днес България да е в еврозоната. "Голяма победа за България в геополитически план, защото оттук нататък България много трудно ще бъде откъсната от западната геополитическа орбита и по много труден начин ще бъдем придвижени на Изток. Наистина е много важен ден за България", категоричен бе той.

"Логично се случи. Най-накрая България с достойнство зае мястото си в сърцето на Европа. С това преходът окончателно приключи", коментира Станислав Балабанов от ИТН.

Лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов коментира, че България "прие еврото с лъжа, а лъжата никога не води до нещо добро. И единственото, което можем да кажем, е, че не подкрепяме лъжата. Не подкрепяме този начин на вземане на решения", допълни той.

В деня, в който България окончателно бе приета в еврозоната, се състоя и пореден протест срещу въвеждането на еврото, подкрепен от "Възраждане", "Величие" и МЕЧ. "България загуби бъдещата си държава и датата 1 януари 2026 г. се превръща в черна дата от некролога на нашата държава. От 1 януари 2026 г. Народното събрание губи своята функция, защото не може да гласува бюджет, който не е одобрен от Европейската централна банка", заяви лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. По думите му България "няма правителство, а има колониална администрация, която написа черна страница в историята на нашата страна". IБГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон