Енергийната система на Югоизточна Европа беше изложена на сериозно изпитание - точно три седмици след голямата авария в Испания и Португалия. България доказа на думи и на действия, че е гарант за сигурността на енергийните мрежи не само в страната, но и в целия регион. Подпомагаме Северна Македония и Сърбия заради сривовете в енергийните им системи.
Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков на извънреден брифинг по повод мащабните аварии с прекъсвания на тока в РСМ и Сърбия, предаде репортер на БГНЕС.
В ранните часове на неделя системата беше изправена пред големи предизвикателства, с високи напрежения заради ниската консумация и голямото количество реактивна енергия. България разполага с 90% от компенсиращите ѝ мощности и успяхме да овладеем всички процеси, така че да подпомогнем и съседните нам държави, обясни Станков.
България ще подпомогне Северна Македония след срива там, а имаме заявка за възстановяване на напрежение и по други електропроводи на 110 киловолта - освен "Беласица", съобщи Станков.
Днешната авария е доказателство, че България трябва да инвестира в компенсиращите мощности, както и в нови ПАВЕЦ, смята министърът. "Възобновяемата енергия няма дял в днешния проблем, причината е само генерираната паразитна реактивна енергия, което е покачило напрежението в електрическата мрежа. Генериращите и компенсиращите мощности у нас пазят българската електроенергийна система - те поглъщат реактивната енергия, която се генерира. ПАВЕЦ "Чаира" също може да приеме тази функция. В България няма нито един потребител, усетил проблема в Северна Македония", заяви министърът.
Хърватска също изпитва проблеми с електропреносната си система, заради липсата на компенсиращи мощности, които да намалят производството на ток.
Както БГНЕС съобщи, от 05:00 часа тази сутрин половин Северна Македония остана без електричество, като бяха засегнати най-големите градове в страната, включително и голяма част от столицата Скопие. IБГНЕС