Атина се готви за битка с Берлин заради миграцията

Гърция е решена да заеме много твърда позиция спрямо Германия, особено след неотдавнашното решение на Берлин да затегне контрола по западните си сухопътни граници, твърдят добре информирани източници на "Катимерини".

Гръцкото правителство, от което ще бъде поискано да спазва стриктно достиженията на правото от Шенген, ще настоява за позицията си по Пакта за миграцията - т.е. за споделяне на тежестта за всички страни, а не само за държавите на първа линия. Гърция ще търси съюз и с други държави - като например Австрия и Полша, и най-вече с държавите от Юга. Италия има подобна гледна точка, а Испания и Португалия (всички държави, разположени на външните граници на ЕС) имат същите проблеми.

Компетентен източник уточни, че посланията на министър-председателя Кириакос Мицотакис, изпратени от Виена миналата седмица по въпроса за миграцията, не са били насочени към Германия, а към онези, които мислят да следват национални политики, засягащи сърцевината на сближаването в ЕС.

Решението на Берлин да затегне контрола по сухопътните граници се разглежда като ясно изразен политически ход, произтичащ от изборния провал на социалистите на канцлера Олаф Шолц в Тюрингия и Саксония и преди балотажа на 22 септември в провинция Бранденбург - крепостта на SPD, оспорвана от крайнодясната AfD. Не се очаква ситуацията да се промени значително с оглед на националните избори в Германия през есента на 2025 г.

Трудностите в отношенията с Берлин по отношение на миграцията не са нещо ново, тъй като през последните години този въпрос е в центъра на германската политика.

Тези трудности се появиха - при закрити врата - поне три пъти през 2023 г.

Последният път, когато Мицотакис се срещна със Шолц в Берлин, беше през ноември миналата година.

Връщането на бежанците, които в момента пребивават в Германия, но преди това са получили законни документи в Гърция, е едно от основните искания на германците, което Атина отхвърля. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон