800-годишен храм в Пловдив пази спомена за борбите за независима българска църква

Църквата е един от най-старите християнски храмове и се намира на Трихълмието.

Храмът „Успение на Пресвета Богородица“ има над 800-годишна история и пази спомена за борбите на българите за независима църква през Възраждането, предаде кореспондентът на БГНЕС от Пловдив.

Църквата е един от най-старите християнски храмове и се намира на Трихълмието.

Според сведенията на Никита Хониат, който през 1188-1189 година е управител на Пловдивската област, по времето на пловдивския митрополит Константин Пантехни е построена нова църква, посветена на покровителката на града. Връщането към правата вяра на множеството еретици, живеещи в Пловдив по това време, в резултат от дейността на митрополит Константин налага изграждането, вероятно на мястото на по-стар храм, на голяма базиликална сграда с блестяща вътрешна украса.

Впоследствие около храма възниква манастир, разрушен от османските турци след превземането на Пловдив през XIV век.

Когато Стефан Герлах посещава Пловдив през 1578 година, той вижда на Трихълмието няколко стари църкви, стенописите на които още се виждат, въпреки обрушения им вид.

Нарасналата икономическа мощ на пловдивските християни в началото на ХІХ век им позволява да се погрижат за старите храмове.

През 1844 година на мястото на старата църква е изградена голяма трикорабна псевдобазилика от брациговски майстори. Нейни ктитори станали Вълко и Стоян Чалькови, бегликчии от Копривщица, заселили се в Пловдив в началото на века. Иконостасът е изработен от дебърските братя Андон и Димитър Станишеви. Повечето икони в храма са дело на зографа Никола Одринчанин.

До 1859 година службите тук са били на гръцки. През 1860 година митрополит Паисий отслужва светата литургия на български език. След създаването на Българската екзархия през 1872 година първият български владика митрополит Панарет е посрещнат на това място.

След Освобождението на западния вход на катедралата е построена камбанария в модерния по това време в Русия класицизъм по проект на архитект Йосиф Шнитер. На фасадата е поставен благодарствен надпис, посветен на освободителните руски войски.

До източната страна на храма се намира старото гробище, където са погребани пловдивските митрополити Панарет, Натанаил, Максим, както и видни пловдивски граждани, между които възрожденските дейци Йоаким Груев, Стоян Чалъков, Христо Г. Данов и други заслужили граждани. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон