Учени направиха ужасяваща прогноза. Те предупредиха, че още до 2100 г. 30 милиона души може да умрат от жестока смърт.
В новото проучване се прави оценка на смъртността вследствие на замърсяването на въздуха и екстремните температури. Изследователите от Института по химия „Макс Планк“ стигат до заключението, че изменението на климата и замърсяването на въздуха могат да доведат до смъртта на около 30 млн. души до края на века. Това се случи след неотдавнашен доклад на ООН, който предупреждава, че Земята е на път да се повиши с „катастрофалните“ 3,1 градуса до 2100 г.
Екипът, провел изследването, анализира данни от 2000 до 2090 г. на 10-годишни интервали, както беше съобщено от Mail Online. Проучването посочва значителни регионални разлики в смъртните случаи, свързани с климата. Вероятно Южна и Азия ще пострадат най-много, от части заради техните застаряващи населения и постоянни проблеми със замърсяването на въздуха.
За разлика от тях, в регионите с по-високи доходи, като Западна Европа, Северна Америка, Австралия и Азиатско-тихоокеанския регион, се очаква да има повече смъртни случаи, свързани с екстремни температури, отколкото такива, причинени от мръсния въздух. Тази тенденция към повишаване на температурите вече се наблюдава в няколко държави в тези райони, включително САЩ, Англия, Франция, Япония и Нова Зеландия.
Д-р Андреа Поцер, ръководителят на екипа, предостави тревожна статистика.
„През 2000 г. около 1,6 млн. души загиваха всяка година в резултат на екстремните температури както от студа, така и от жегата. До края на века при най-вероятния сценарий е броят да нарасне до 10,8 млн. души, приблизително седемкратно увеличение“, обясни той.
Д-р Поцер подчерта въздействието на замърсяването на въздуха върху смъртността, като каза: „При замърсяването на въздуха годишните смъртни случаи през 2000 г. са били около 4,1 милиона. До края на века този брой ще нарасне до 19,5 милиона, което е петкратно увеличение. Изменението на климата не е само екологичен проблем, то е пряка заплаха за общественото здраве“.
В подкрепа на неотложността на проблема, Жан Сциар, директор на Центъра за изследване на климата и атмосферата към Кипърския институт, коментира: „В момента се наблюдава тенденция към увеличаване на риска от климатични промени: Тези констатации подчертават изключителната важност на прилагането на решителни мерки за смекчаване на последиците от изменението на климата сега, за да се предотвратят бъдещи човешки жертви“. | БГНЕС