В района на село Дъждовница, близо до язовир Кърджали, бушува обширен горски пожар, който представлява опасност за три населени места, предаде БНТ. Засегнати са приблизително 200 декара смесена гора.
Огънят е избухнал този следобед и бързо е обхванал голяма площ заради силния вятър. На място работят шест противопожарни автомобила, както и техника на горските стопанства и община Кърджали.
За ограничаване на пламъците се използват верижни машини, които прокарват просеки. По данни на екипите, низовият пожар на места преминава във върхов, което усложнява овладяването. В застрашената зона живеят около 200 души – основно в селата Ридово и Снежинка, както и в малки махали и вили по брега на язовира.
Община Кърджали е в готовност да осигури временен подслон в случай на евакуация. Противопожарните екипи ще останат на терен и през нощта, за да предотвратят разпространението на пламъците към населените места.
Областният управител Никола Чанев съобщи, че на място е съсредоточена цялата налична техника от региона, включително над шест пожарни автомобила и допълнителни машини на горските стопанства.
Заместник-кметът на Кърджали Даниел Делчев посочи, че огънят се разпространява на множество места, създавайки десетки малки огнища, което прави развитието на пожара трудно прогнозируемо.
Директорът на „Южно Централно Държавно предприятие“ – Смолян, Здравко Бакалов, уточни, че се изграждат просеки към долната част, в посока водата на язовира, за да бъдат защитени близките населени места и вили. |БГНЕС