108 години след погрома в Босилеград няма нито едно място на памет за тази българска трагедия

Тази дата е катастрофа за нашия край, Босилеград и селата са опожарени, избити са 38 души, заяви Димитър Димитров.

Панихида по повод на 108 години от Босилеградския погром бе отслужена в храм „Свети Николай Софийски“, предаде репортер на БГНЕС.

Поменът бе организиран от Научния институт „Западни покрайнини“. Граждани, учени и общественици се събраха, за да отдадат почит на всички невинно избити българи в периода 15-16 май в Босилеградско от сръбските въоръжени банди, водени от Коста Печанац. Сред присъстващите бяха доц. Ангел Джонев, проф. Даниел Вачков, проф. Александър Гребенаров, д-р Валентин Янев и др.

Специално за панихидата от Босилеград дойде известният защитник на правата на българското национално малцинство Димитър Димитров. „Тази дата е катастрофа за нашия край. Босилеград и селата са опожарени, избити са 38 души“, припомни той.

Сърбите извършват тези престъпления срещу цивилното население под претекст, че българската армия е действала твърдо в Поморавието. „Тези действия винаги са били предизвикани от сърбите. Това винаги са били наши територии и до ден-днешен“, подчерта Димитров и изрази съжаление, че властимащите и в Босилеград, а и у нас не обръщат никакво внимание на трагедията на българите в Западните покрайнини, която продължава и днес, както и през целия над 100-годишен период на сръбско владичество.

Димитров оцени като голям успех, че през последните години, въпреки натиска на сръбските власти, населението в Босилеград пази паметта на своите загинали прадеди. 

„Видяха, че има няколко сериозни хора, които отбелязваме годишнината. Винаги обаче идва полиция на мястото в Долна Любата, където почитаме паметта на хората“, разказа той.

Доц. Ангел Джонев заяви, че в продължение на десетилетия тази тема е затъмнявана както в българската историография, така и в сръбската. „Няма нито едно място на памет, което да концентрира това събитие. Целенасочено беше саботиран опита от 2017 г. във връзка със 100-годишнината от погрома в Босилеградско да бъде поставена плоча в Босилеград и съседното село Долна Любата. Тази политика продължава и местното население е осъдено на безпаметност. Трябва да настояваме тези места на памет да бъдат организирани в Босилеград и съседните селища, където има жертви от похода на Коста Печанац“, заяви историкът. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон