Знамето на ЕС се връща на сградата на унгарския парламент

Знамето на ЕС не е било поставяно на сградата повече от десетилетие, след като беше свалено през януари 2012 г.

Знамето на Европейския съюз отново ще бъде издигнато на фасадата на унгарския парламент редом с националното и секлерското знаме, съобщи Петър Мадяр - кандидат за премиер от партия „Тиса“, която спечели изборите през април.

„На учредителното заседание на Народното събрание знамето на Европейския съюз ще се върне на фасадата на парламента заедно с унгарското и секлерското знаме“, написа той във „Фейсбук“.

Знамето на ЕС не е било поставяно на сградата повече от десетилетие, след като беше свалено през януари 2012 г. След изборите през 2014 г., когато секлерското знаме вече се вееше редом с унгарското, председателят на парламента Ласло Кьовер заяви, че тъй като издигането на европейското знаме не е задължително, то няма да бъде поставяно.

Закон от 2004 г. предвижда европейското знаме да бъде издигано на обществени сгради, където се поставя и националният флаг, но прави изключение за определени институции, включително сградата на парламента.

Поради това европейското знаме не беше издигнато дори когато Унгария пое ротационното председателство на Съвета на ЕС на 1 юли 2024 г.

Президентът Тамаш Шуйок вече насрочи учредителното заседание на новия парламент за 9 май. Предвижда се депутатите да положат клетва пред Светата корона. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон