Начинът, по който зениците ви реагират на леки физически упражнения, може да разкрие дали получавате една от основните ползи от движението - когнитивен тласък, свързан с подобряване на настроението и усъвършенстване на мозъчните функции, се казва в изследване, публикувано в "NeuroImage".
Изследователи от Япония са наблюдавали размера на зениците на 24 участници по време на 10-минутни леки упражнения и след това са използвали изображения, за да видят как мозъкът на участниците реагира на когнитивна задача.
Резултатите показват, че колкото повече се разширяват зениците на хората по време на леките упражнения - с други думи, колкото по-големи са те - толкова по-добър е когнитивният стимул, който те получават.
"Тази констатация подкрепя нашата хипотеза, че механизмите, свързани със зениците ... са потенциален механизъм, чрез който много леките упражнения засилват активирането на префронталната кора и мозъчната функция", обяснява в статията си екипът от невролози и специалисти по физически упражнения от Университета в Цукуба.
Макар да звучи като странна връзка, вече е установено, че физическите упражнения, дори тези с ниска интензивност като йога и ходене, могат да подобрят настроението ни и да ни помогнат да се съсредоточим по-добре, за да изпълним дадена задача.
Точната невронна активност, която води до повишаване на мозъчните функции, все още не е изяснена.
Един от начините да разберем какво се случва в мозъка ни е чрез очите; предишни изследвания показват, че зениците ни могат да отразяват по-дълбока невронна активност.
За да проучат по-подробно, изследователите набират здрави млади хора и молят половината от тях да участват в 10-минутни много леки упражнения, а другата половина да служат като контролна група и просто да почиват на тренажора.
Преди, по време и след тренировката размерът на зениците им е наблюдаван, като те са били попитани и за настроението им.
И двете групи правят тест за функциите на своите мозъци преди и след тренировката. Той се нарича цветна задача на Струп и задава въпроса дали дадена дума (например червен или зелен) съответства на цвета, в който е показана.
Докато се провежда този тест, екипът изследва префронталната мозъчна активност на участниците с помощта на функционална спектроскопия в близката инфрачервена област.
Резултатите показват, че леките упражнения са накарали участниците да се справят по-добре с когнитивната задача, отколкото контролната група.
Оказва се, че зениците на групата с леки упражнения се разширяват, докато тренират, докато зениците на тези от контролната група не променят размера си.
И колкото повече се разширявали зениците на участника по време на тренировката, толкова по-добре се повишавала когнитивната функция, когато той изпълнявал теста в края.
"Тези резултати убедително показват, че подобряването на префронталната изпълнителна функция в резултат на много леки упражнения може да се дължи на свързаната със зениците невронна активност", се обяснява в резулатите от изследването.
"В перспектива диаметърът на зеницата има обещаващ потенциал като нов биомаркер, който може да се използва за прогнозиране на ефектите от упражненията върху мозъка."
Това е първото проучване, което предполага, че частта от централната нервна система, която е в основата на разширяването на зениците, е свързана с когнитивния тласък, който идва от упражненията.
Разбира се, това е само малко, предварително проучване. Изследователите обясняват, че резултатите са ограничени поради това, че са разгледани само здрави млади хора и небалансирана група от мъже и жени.
Необходими са последващи проучвания, за да сме сигурни, че този ефект е реален. И тогава ще можем да започнем да изясняваме какво означава той и как можем да се възползваме от него.
Но това е завладяващ нов поглед върху връзката между мозъка и очите ни, както и върху начина, по който упражненията могат да променят мозъчната ни активност. /БГНЕС