Зеленски предложи да бъде сключено споразумение за прекратяване на огъня, ако контролираната от него украинска територия бъде взета „под чадъра на НАТО“ - което ще му позволи да преговаря за връщането на останалата част по-късно „по дипломатически път“, по време на интервю с главния кореспондент на „Скай Нюз“ Стюарт Рамзи.
Той изглежда приема, че окупираните източни части на страната засега ще попаднат извън обхвата на такова споразумение.
„Трябва да го направим бързо. След това, относно (окупираните) територии на Украйна, тях можем да си ги върне по дипломатически път“, обясни украинският президент.
Зеленски заяви, че прекратяването на огъня е необходимо, за да се „гарантира, че (руският президент Владимир) Путин няма да се върне“, за да завземе още украинска територия.
„НАТО трябва незабавно да покрие частта от Украйна, която остава под контрола на Киев. Това е нещо, от което според него Украйна се нуждае много силно, иначе той ще се върне“, посочи той.
Относно преизбирането на Доналд Тръмп като президент на САЩ Зеленски каза следното:
„Искам да работя директно с него, защото има различни гласове от хората около него. И затова не трябва да позволяваме на никого наоколо да разрушава комуникацията ни“, посочи той.
„Това няма да бъде полезно и ще бъде разрушително. Трябва да се опитаме да намерим новия модел. Искам да споделя с него идеи и искам да чуя неговите възгледи относно ситуацията“, продължи украинският държавен глава.
Зеленски сподели, че двамата са разговаряли през септември, когато той е бил в Ню Йорк, и добави:
„Имахме разговор. Беше много топъл, добър, конструктивен... Беше много добра среща и това беше важна първа стъпка - сега трябва да подготвим няколко срещи.“
Интервюто е първият случай, в който Зеленски намеква за споразумение за прекратяване на огъня, което би включвало руски контрол върху украинската територия.
По време на целия конфликт Зеленски никога не е казвал, че ще отстъпи на Русия окупирана украинска територия - включително Крим, който Русия окупира през февруари 2014 г. и официално анексира през следващия месец.
Той подчерта, че подобна стъпка не е позволена от украинската конституция и единственият начин, по който би била възможна, е ако хората в тези области се съгласят да се отделят.
Но той увери, че за да проведе такова гласуване, Киев трябва да върне териториите под свой контрол.
Около една пета от украинската територия остава под руски контрол.
През септември 2022 г. Русия едностранно обяви анексирането на райони в и около украинските области Донецк, Херсон, Луганск и Запорожие след референдуми, които не бяха международно признати.
Дългогодишната позиция на Зеленски е, че територията остава украинска, че руската окупация на земите е незаконна и че Киев няма да отстъпи нито една от териториите си, за да сключи мирно споразумение.
По-рано тази година той представи пред украинския парламент „план за победа“, който включваше отказ от отстъпване на украинска територия и суверенитет.
Москва обаче посочи, че няма да се откаже от нито една от земите, които нейните сили окупират, в рамките на каквото и да е мирно споразумение, и заяви, че отстъпването на територията от страна на
Киев е предпоставка да се стигне на масата за преговори.
Въпреки упоритата защита на територията на Украйна и опитите за контраатаки от началото на войната преди повече от 1000 дни, през последните месеци силите на Киев са на заден план, а Русия бавно постига успехи в източната част на страната. | БГНЕС