"Щастлива съм, че именно у дома успях да покажа на какво съм способна", обяви Йоана Илиева пред БГНЕС. През уикенда тя спечели първо място на сабя жени от Световната купа в Пловдив.
„Все още не мога да го осмисля. Много се радвах, след като взех златния медал, но в главата ми беше отборното състезание. Не бяхме доволни на деветото място, можехме да се класираме по-напред", каза още примата ни във фехтовката.
"Много хора стоят зад този успех и след него очаквам да се говори много повече за българската фехтовка. В началото се притесних от това, че ще играя пред родна публика, но след това си казах, че не трябва да ги разочаровам и това ми даде допълнително увереност да постигна техните очаквания", продължи Илиева.
На въпрос от нашата медия за това дали големите очаквания й тежат, тя отговори: „Не ме притесняват, те ме мотивират. Целта ми е добро представяне на Игрите в Лос Анджелис. В Париж не ми се получи, но пък ми дава допълнителна мотивация", добави Йоана.
"Отношението на конкуренцията вече е различно. Сара Балзер преди не искаше да ме поздрави за победите, а сега дойде лично при мен за успеха. Всеки има своите силни и слаби страни. Световният елит се познава добре и тази Световна купа успях да се възползвам от слабостите на съперничките, което ми помогна да спечеля. Изисква се хладнокръвие, което също успях да покажа", продължи тя.
На въпрос от БГНЕС шампионката разкри: "Тренирам 6 дни в седмицата, като 2 или 3 дни - двуразово. Тази седмица ще съм в залата, за да помогна на момичетата за предстоящата купа.
Президентът на федерацията по фехтовка Йордан Гълъбов е доволен, че мандатът му е започнал с големи успехи, и вече изискванията към състезателите вдигат.
"Йоана показа, че се справя с напрежението, показа зряла игра в момент, в който най-малко сме очаквали. Пожелавам успех и на останалите участници, които не успяха да дойдат днес. Имаме нужда от нова национална база, спрели сме се на няколко възможни места. Ще работим с министерството, очакваме подкрепа, тъй като ние вече сме направили необходимото за развитието на федерацията. Не можем да разчитаме само на клубовете за подготовката на състезателите, трябва и на национално ниво. Има нужда и от треньори. Предстоят важни първенства. Най-големите ни очаквания са за предстоящото Европейско първенство за мъже и жени. Надявам се следващия бюджет да бъде по-голям от предходните години. Предложението ни, с което да можем да покрием всички важни разходи, е за 1,5 млн. лева." | БГНЕС