Втори кораб с тръби за Вертикалния газов коридор акостира в Бургас

„Нашата цел е до края на следващата година газопроводът да бъде въведен в експлоатация“, заяви Жечо Станков.

Втори кораб, превозващ тръби за изграждането на Вертикалния газов коридор, пристигна на пристанище Бургас, предаде кореспондентът на БГНЕС от морския град.

За инспекция на доставката на пристинището пристигна и министърът на енергетиката Жечо Станков.

„Днес пристигнаха 2526 тръби от Индия, предназначени за следващия етап от изграждането на българската част на газовата връзка“, заяви Станков. Той припомни, че първата доставка е била осъществена още в края на март и вече е използвана в участъка между Кулата и Кресна.

Това е още една ключова стъпка в реализацията на стратегическия енергиен проект, чиято цел е да засили енергийната сигурност в региона и да превърне България в важен газоразпределителен център за Югоизточна Европа.

По думите му 48-километровият сегмент край Кресна е напълно разчистен, положена е част от тръбната инфраструктура и са извършени заваръчни дейности. Последните 6 километра от трасето се обследват от археолози, а строителството се очаква да приключи до второто тримесечие на 2026 г.

Следващият етап обхваща участъка Рупча – Ветрино (около 61 км), за който разрешение за строеж се очаква до края на юли или началото на август. Проектът ще се сблъска с редица инженерни предизвикателства – сред тях преминаване през 30 км от Стара планина, пресичане на три реки и сондаж под автомагистрала „Хемус“.

„Нашата цел е до края на следващата година газопроводът да бъде въведен в експлоатация“, подчерта Станков. По думите му това ще увеличи капацитета на изходната точка България – Румъния, ще осигури допълнителни приходи от транзит и ще затвърди ролята на страната в енергийната карта на региона.

До началото на август се очаква и трета пратка с тръби. Планирана е и втора „първа копка“ на българска територия за нов етап от изграждането.

Министърът допълни, че операторът „Булгартрансгаз“ работи с международни партньори по създаването на единна тарифа за пренос – ключов механизъм за пълноценна интеграция на коридора в европейската енергийна система. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон