Висш китайски икономист разкри завишаване на икономическия ръст от страна на режима в Пекин

Експертът заяви, че китайската икономика може да е нараснала с по-малко от половината от темпа от около 5 %, за който властите претендират.

На форум във Вашингтон миналия месец известен китайски икономист изрази съмнения относно икономическото управление на Пекин. Експертът заяви, че китайската икономика може да е нараснала с по-малко от половината от темпа от около 5 %, за който властите претендират, съобщи The Wall Street Journal. 

Според запознати китайският лидер Си Дзинпин е разпоредил разследване на Гао Шанвен, главен икономист в държавната компания SDIC Securities, който често е съветвал правителството по отношение на икономическата и финансовата политика. След това Си е наредил на властите да му наложат дисциплинарно наказание.

Според източници два коментара, които Гао направил на форума, организиран съвместно от Института за международна икономика „Питърсън“ и китайски мозъчен тръст, разгневили Си.

Единият от тях поставя под въпрос надеждността на данните за китайския растеж. „Ние не знаем истинското число на реалния растеж на Китай“, каза Гао на събитието на 12 декември.

„Моята собствена спекулация е, че през последните две-три години реалният ръст на БВП средно може да е около 2%, въпреки че официалният е близо 5%“, каза икономистът.

Си се разгневи още повече, когато научи, че Гао е поставил под съмнение способността на Пекин да предприеме необходимите стъпки за стимулиране на растежа.

„Усилията им за стимулиране на икономиката ще бъдат много опортюнистични“, каза китайският икономист. „В крайна сметка не мисля, че те могат с голяма увереност да изпълнят това, което са обещали“.

Заповедта на Си доведе до забрана на Гао да говори публично за неопределен период от време, твърдят запознати. Засега му е позволено да запази работата си.

Реакцията на лидера към критиките на Гао подчертава дълбоката чувствителност в Пекин по отношение на икономическите проблеми, които се натрупаха по време на управлението на Си.

Пекин се опитва да потуши опасенията, че Китай изпада в продължителен спад. Икономиката на страната е повлечена от срив на пазара на недвижими имоти, който унищожи богатството на домакинствата в размер на 18 трилиона долара, натрупване на дълг, който се приближава до 300 % от БВП, и сериозен свръхкапацитет в промишлеността, който рискува да доведе до дефлационна спирала.

Натрупващите се проблеми пречат и на усилията на Пекин да демонстрира сила и да се подготви да се изправи срещу митата и други заплахи от страна на бъдещата администрация на Тръмп.

През последните месеци властите се стремят да потушат всякакви негативни коментари за състоянието на икономиката.

Миналата година Джу Хенгпенг, старши икономист в един от водещите китайски мозъчни тръстове, беше подложен на разследване, задържан и отстранен от поста си, след като се твърди, че е направил забележки в частна чат група, които са били критични към управлението на икономиката от страна на Си.

Другите мишени на режима варират от бизнес магнати и банкери до учени, много от които или поставят под въпрос ръководството, или по друг начин се смята, че не отговарят на желанията на висшия ешелон на властта.

Кампанията се е ускорила след затварянето на устата на Гао.

В края на миналия месец Асоциацията на ценните книжа в Китай, надзорният орган в сектора, контролиран от главния регулатор на ценните книжа в страната, предупреди брокерските къщи и управителите на фондове да гарантират, че техните икономисти и анализатори „играят положителна роля“ в тълкуването на правителствените политики и повишаването на доверието на инвеститорите. Според асоциацията нарушителите могат да бъдат уволнени.

На среща през уикенда Цай Ци, началник на кабинета на Си, призова ръководителите на пропагандата в цялата страна да „засилят икономическата реклама и управлението на очакванията“ - призив да се пресекат негативните коментари за икономиката.

Китайската комисия за регулиране на ценните книжа заяви, че директивата на асоциацията за ценни книжа е насочена основно към „главните икономисти, които правят непрофесионални и безотговорни забележки“.

Първите признаци, че Гао има проблеми с управляващите, дойдоха миналия месец, когато събитие, организирано от китайския университет Нанкай, на което той трябваше да бъде гост-лектор, беше отменено. Според уебсайта, рекламиращ програмата, и според съобщението, изпратено до участниците, събитието на 11 януари е отменено поради „личния график на почетния гост, г-н Гао Шанвен“.

В новогодишната си реч на 31 декември Си се опита да укрепи доверието в китайската икономика, като заяви, че тя е „на възходяща траектория“. Той сякаш призна опасенията за търговска война с бъдещата администрация на Тръмп, но се зарече, че Китай ще надделее над предизвикателствата от „външната среда“.

Това не успя да вдъхне увереност на инвеститорите, че Пекин има решимостта да се справи с икономическите проблеми на страната. Китайските акции и облигации започнаха годината с разпродажби. Бенчмарк индексът CSI 300 спадна с 2,9% на 2 януари, което е най-силното му понижение в първия ден на годината от близо десетилетие насам. Доходността на 10-годишните държавни облигации на Китай продължи миналогодишния си спад и достигна нови най-ниски стойности.

Започнатите от септември насам мерки за насърчаване на растежа, като намаляване на лихвените проценти и замяна на дълг за общините, имаха ограничено въздействие за съживяване на дейността. След това на срещата през декември ръководството обеща по-смели действия, но много икономисти и анализатори се питат дали тези обещания, като например това, насочено към стимулиране на потреблението, ще стигнат достатъчно далеч.

Забележките на Гао, направени във Вашингтон, бяха споделени насаме от много икономисти и анализатори в Китай и извън него.

Наказанието на Гао и други откровени икономисти е удар за инвеститорите, които се опитват да оценят истинското състояние на все по-непрозрачния китайски пазар.

Официалните данни на Пекин за БВП отдавна се разглеждат скептично дори в средите на самия Китай, които определят политиката. Ли Къцян, доскорошният премиер на Китай, предпочиташе да използва показатели, показващи потреблението на електроенергия, обема на изпратените стоки и изплатените банкови заеми, за да прецени състоянието на икономиката, вместо да разчита на данните за БВП.

Съмненията относно надеждността на китайските статистически данни нараснаха през последните години, тъй като властите ограничиха достъпа до някои данни и спряха да публикуват други, например за интереса на чуждестранните инвеститори към китайските акции. В края на 2023 г. правителството също така преустанови разкриването на широко наблюдаваните данни за младежката безработица. По-късно то възобнови публикуването, но изключи студентите от методологията си.

През октомври икономисти от Barclays писаха на клиентите си, че са забелязали несъответствия между внезапното подобрение на водещите данни за икономическата активност в Китай през третото тримесечие и отслабването на икономическите показатели на страната, като например ръста на заплатите, износа и индекса на мениджърите по покупките. Икономистите на Nomura също отбелязаха несъответствията, като заявиха, че данните от алтернативни източници за имотния и финансовия сектор на страната изглеждат в противоречие с официалните данни.

Официалните данни показват, че икономиката на Китай е нараснала с 5,2% през 2023 г., а през миналата година е била на път да се разшири с около 5%. Растеж от около 5% е от решаващо значение за амбициозните планове на Си, заложени през 2020 г., за разширяване на богатството на Китай и удвояване на размера на националната икономика до 2035 г. Според оценки на служители, участващи в разработването на политиката, за постигането на тази цел е необходимо икономиката да нараства средно с близо 5 % годишно в продължение на 15 години.

Гао заяви на форума:

„Ако предположенията ми са верни, мисля, че е по-разумно да очакваме темп на растеж между 3 и 4 % през следващите години, т.е. през следващите три до пет години. Но знаем, че официалният БВП винаги ще бъде около 5 %“. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон