Световният пазар е пренаситен от качествено вино и все по-трудно става да го продаваш заради огромната конкуренция. Виното вече не се свързва само с Европа, страните от Новия свят – САЩ, Чили и Австралия са достойна конкуренция, а в някои случаи дори превъзхождат европейските вина, предаде БГНЕС.
За да могат успешно да реализират своите продукти някои от компаниите създават цели истории, с които привличат младото и динамично поколение, готово да пробва нови вкусове. Такъв е и случаят с австралийската компания Treasury Wine Estates, създала колекционерската серия 19 Crimes, която е насочена към поколението на милениалите.
19 Crimes се различава от всички видове вина, които вие някога сте виждали. Серията разказва историята на прочути каторжници, които Великобритания изселва в Австралия през ХІХ век. Всяка от бутилките е „украсена“ с портрет на каторжник. Компанията производител е създала и специално мобилно приложение, което поддържа технологията за добавена реалност. Ако насочите камерата към бутилка от 19 Crimes, героят, изобразен на етикета на бутилката, ще „оживее“. Той ще разкаже историята си - за какво е съден, как е стигнал до Австралия и какво му се е случило на този странен континент.
Част от хората, чиито ликове красят бутилките са свързани с прочутото бягство, което ще остане в историята като „Спасяването на Каталпа“. Става дума за бягството на шестима ирландски затворници от британска наказателна колония в Западна Австралия в периода от 17-19 април 1876 г. Тук трябва да се отбележи, че хората участвали в него не са обикновени престъпници. Те са били членове на тайно ирландско общество, което се е борело за отделяне от британската корона. След като биват разкрити, част от тях са изпратени на заточение на Зеления континент. Майкъл Харингтън и Джеймс Уилсън не се предават. Последният се свързва с почитатели на ирландската кауза в САЩ, които им изпращат на помощ кораба „Каталпа“. Харингтън, Уилсън и още няколко души успяват да преодолеят силен тайфун с малка лодка и да се доберат до кораба и да отплават с него към свободата в САЩ.
Виното на Харингтън е Каберне совиньон. То е с наситен яркочервен до малинов цвят, има интензивен аромат на ванилия, балансиран с червено френско грозде, виолетки и черница. Виното на неговия побратим Уилсън има ароматът на тъмен шоколад и ванилия, допълнени от фините аромати на карамфил и подправка канела.
Някои хора преодоляват трудностите. Други го превръщат в изкуство. Това е историята на Джон Бойл О'Райли, който е удостоен с правото да краси етикета на бутилка червено вино. През 1867 г. той получава присъда, която по своята тежест отстъпва само на смъртната. О'Райли обаче не е обикновен осъден. Той публикува поезия по време на мъчителното пътуване до Австралия, а след като пристига там, надхитрява надзирателите и избягва в Америка. Виното посветено на О'Райли има същите характеристики като тези, които са прогонени в Австралия. „Дръзки по природа, смели по характер. Винаги безкомпромисен. Това е вкус, който никога няма да забравите“, заявяват от компанията производител.
Има и жени престъпнички. Една от тях е Джейн Кастингс, която на острова се е занимавала с обикновени кражби на сирене и бекон. През 1846 г. тя оставя съпруга и децата си и е транспортирана за седем години в Австралия. Нейното вино е шардоне с аромат на плодове, мед и подправки.
Колекционерското вино 19 Crimes е уникално изкушение за всички почитатели на новите технологии, историята и добрия вкус. І БГНЕС