Турският вицепрезидент Джевдет Йълмаз заяви, че паметта, справедливостта и бъдещето са ценностите, въплъщавани от Деня на демокрацията и единството.
Думите му дойдоха по време на пресконференция в Анкара, посветена на 9-ата годишнина от опита за преврат срещу турския президент Реджеп Тайп Ердоган на 15 юли 2016 г., предаде специалният пратеник на БГНЕС Велислав Илиев.
"Нация, загубила историческата си памет, не може да гради своето бъдеще. Ако познаваме добре историята си, ще разберем как се стигна до атаката на ФЕТО от 15 юли", каза Йълмаз.
Той подчерта, че разглеждайки историята на превратите в Турция стига до два основни извода. Първият е, че няма по-силна защита за една държава от нейното национално единство. Вицепрезидентът на Турция заяви, че поради тази причина, в деня на преврата, ФЕТО се е насочила към сградите, символизиращи националното единство - Президентството и Парламента.
"Дори и чуждите армии показват уважение към сградите на Президентството и Парламента, но не и ФЕТО. Това показва антинационалния характер на тази организация", продължи той.
Като втори извод той изтъкна убеждението си, че критичното и аналитично мислене на гражданите ги предпазва от участие в подобни действия.
По думите на Йълмаз справедливостта означава, че всеки трябва да носи отговорност за действията си. Именно заради това, според него, Турция осъдила и пратила в затвора много членове на ФЕТО. Вицепрезидентът отправи критики към демократичния свят, че на 15 юли "е обърнал гръб на съпротивата на турските граждани срещу един противоконституционен акт". Той също така обвини международните медии, че не са отразявали безпристрастно събитията отпреди 9 години.
В заключение турският вицепрезидент каза, че земята, върху която вървят съвременните турци, им е завещана от мъченици.
"Трябва да изградим стабилна основа за бъдещите поколения. Ако ФЕТО не бъде напълно унищожена, не можем да говорим за Турция, освободена от терора", подчерта Йълмаз.
Той добави, че за в бъдеще Турция трябва да се отнася "твърдо и с повишено внимание" към онези, които се опитват да навредят на страната. Вицепрезидентът отбеляза и важното значение на религията за турското общество и каза, че членовете на ФЕТО не са истински вярващи хора, а се опитват да се възползват от хората, експлоатирайки религиозните им убеждения.
БГНЕС припомня, че на 15 юли 2016 г. беше направен опит за преврат за свалянето на Ердоган, за който беше обвинена терористичната организация ФЕТО, предвождана от турския проповедник Фетхуллах Гюлен. Опитът за преврат беше потушен още в рамките на същия ден, но в резултат на престрелките загинаха 253 души, а 2740 бяха ранени.
Гюлен, който почина през октомври 2024 г., някога беше близък съюзник на Ердоган, преди двамата да станат ожесточени врагове. През 1999 г. той избяга в Съединените щати и никога не се завърна. Дори и след смъртта му Турция обещава да преследва последователите му по целия свят. | БГНЕС