"Кралят на пътищата" свързва Рим с пристанището Бриндизи на юг и бележи революция в строителството в древни времена.
Първият участък от пътя е построен през 312 г. пр.н.е. от римския държавник Апий Клавдий Цек и служи като стратегически коридор за военни цели. Дотогава единствените пътища извън древния Рим са били етруски и са се насочвали към Етрурия, област в Централна Италия.
Днес първите 17 км от калдъръмения път са запазени и се съхраняват в археологическия парк Appia Antica в южната част на Рим. Популярен сред любителите на историята, пешеходците и велосипедистите, напълно непокътнатият път е обграден от останките на древноримски акведукти и вили. Под пътя е разположена обширна мрежа от катакомби, в които са погребвани християнски покръстители.
Предложението за включване на обекта в списъка на ЮНЕСКО е направено от италианското министерство на културата и е обявено на сесия на Комитета за световно наследство в Делхи.
„Първоначално той е бил замислен като стратегически път за военни завоевания, напредващ към Изтока и Мала Азия“, заяви ЮНЕСКО. „По-късно Виа Апиаа дава възможност на градовете, които свързва, да се разрастват и да възникват нови селища, улеснявайки селскостопанското производство и търговията.“
Министърът на културата на Италия Дженаро Санджулиано заяви, че включването в списъка „е признание за стойността на нашата история и идентичност“, а кметът на Рим Роберто Гуалтиери го определи като „символ на цяла една цивилизация“. | БГНЕС