Народните представители ще направят трети опит да бъде избран председател на парламента. На предните два опита партиите предложиха същите кандидати за поста председател - ГЕРБ-СДС отново предложи Рая Назарян; „Възраждане“ препотвърдиха кандидатурата на адвокат Петър Петров; ПП-ДБ също препотвърди кандидатурата на коалицията - Андрей Цеков, БСП-Обединена левица - на доц. Наталия Киселова; а ИТН отново предложи най-възрастният депутат - Силви Кирилов, да остане председател на 51-ото НС. Народното събрание отхвърли и петте кандидатури за председател в пленарна зала, отхвърли и последвалия балотаж, на който отново бяха Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Андрей Цеков от ПП-ДБ.
На балотажа за Андрей Цеков от ПП-ДБ гласуваха 66 депутати, 141 бяха против, а 31 се въздържаха. На балотажа за Рая Назарян от ГЕРБ-СДС гласуваха 69 депутати, 128 бяха против, а 40 се въздържаха.
БГНЕС припомня, че на 11 ноември беше стартът на 51-я парламент. След проведените избори на 27 октомври партиите са длъжни да направят опит за съставяне на кабинет, на фона на това Конституционният съд образува още две дела, свързани с изборите на 27 октомври. Така делата по жалби с искане за частично или пълно касиране на вота за 51-во Народно събрание към 14 ноември вече са четири.
Лидерът на първата политическа сила ГЕРБ-СДС Бойко Борисов предложи четворна коалиция – ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП и ИТН. ГЕРБ-СДС започна и разговори първо с БСП и ИТН.
Това не е разговор и не беше среща по преговорен процес за съставяне на правителство. Това беше среща, в която разликата беше, че говорим по националноотговорни теми за обществото, и в тази среща БСП поставихме такива теми по политики, обясни временният председател на БСП Атанас Зафиров след срещата. По време на срещата от левицата са откроили няколко основни теми, а именно Бюджет 2025 и опасностите пред финансовата стабилност на държавата, както и необходимостта от гарантиране на социалните права на българите.
Разговорът в 90% от времето беше по-скоро на тема икономическото състояние на страната, защото финансите са в ужасно състояние заради бюджетите, приети от предишното правителство, включително с участието на ГЕРБ", заяви депутатът от "Има такъв народ" Тошко Йорданов след срещата с ГЕРБ-СДС. Той обяви и че ИТН има допирни точки с ГЕРБ що се отнася до икономически програми и за това, че страната трябва да върви към балансиран бюджет и да спре това безконтролно харчене и вземане на заеми. "Не е говорено за някакъв състав на кабинет. Те, разбира се, си имат заявени и пред вас идеи как това трябва да се случи. Нашите идеи се разминават от техните по отношение на министър-председател и това няма да се промени", каза той.
От ПП-ДБ също започнаха консултации с останалите парламентарно представени формации. Първата среща беше с най-малката парламентарно представена партия - МЕЧ на Радостин Василев. От коалицията ПП-ДБ заявиха, че няма да разговарят с ДПС - Ново начало на Делян Пеевски.
Ние показахме нашите приоритети през декларацията, те споделиха техните приоритети. Това, което се разбрахме на края на тази среща, са две неща – общите ни приоритети ще ги сложим в потенциална планограма, която може да бъде основа за работата на НС, както и на другите партии, които дадоха своите приоритети – с други думи да започнем да окрупняваме законодателните инициативи, по които имаме съгласие – и едновременно с това набелязахме теми, по които да се сформират вече по-специфични групи за намиране на консенсус“, обясни Кирил Петков след срещата на ПП-ДБ и БСП. А по думите на Петков ГЕРБ, избягвайки срещата с ПП-ДБ, оставят чувството, че има нещо, което да крият. | БГНЕС